Menu Region

Zaciągamy coraz mniej kredytów

Zaciągamy coraz mniej kredytów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz, Łukasz Pałka

1Komentarz Prześlij Drukuj
W styczniu, w porównaniu z grudniem ubiegłego roku, wartość kredytów dla przedsiębiorstw i osób fizycznych wzrosła o 18,5 mld zł.
Faktycznie jednak do kieszeni przedsiębiorców i polskich rodzin trafiło znacznie mniej pieniędzy. Tak duży wzrost zadłużenia wynika z gwałtowanego osłabienia złotego.

W miarę jak złoty traci na wartości, rosną nasze stare długi we frankach czy dolarach. Nowych zaciągamy o połowę mniej niż jeszcze pół roku temu - wynika z przedstawionych wczoraj danych Narodowego Banku Polskiego.

Jak policzył Andrzej Halesiak, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych BPH, w przypadku kredytów dla przedsiębiorstw z 5,3 mld zł aż 4 mld zł przypada na efekt kursowy. W przypadku kredytów dla osób fizycznych słabnący złotych pożarł aż 9,5 mld zł.

W styczniu bowiem złoty osłabił się do franka szwajcarskiego 6,5 proc., do euro ponad 7 proc. A większość kredytów dla klientów indywidualnych stanowią kredyty hipoteczne właśnie w szwajcarskiej walucie. Firmy natomiast często finansują się w euro - wyjaśnia analityk.

W kolejnych miesiącach możemy być świadkami spadku wartości kredytów dla firm. - W styczniu, podobnie jak w grudniu, banki wypłacały jeszcze przedsiębiorstwom transze kredytów, na które umowy podpisane były w połowie lub na początku ubiegłego roku - mówi Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

- Deklaracje, że przestają finansować firmy, banki złożyły w grudniu. Sądzę, że wyraźny spadek akcji kredytowej zobaczymy w kolejnych miesiącach - dodaje. Wyjaśnia, że w instytucjach finansowych od złożenia deklaracji do wprowadzenia ich w życie zwykle mija kilka tygodni.

Wartość depozytów dla firm spadła natomiast o ponad 4 mld zł. Zdaniem analityków jest to wynik tego, że firmy coraz częściej muszą ruszać oszczędności, by finansować bieżącą działalność i często też pokrywać straty na nietrafionych transakcjach walutowych, tzw. opcjach.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

PROSTA I ŁATWA RĘKA

+9 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Grzegorz Rymopis (gość)  •

Tylko rynek zawsze działa zgodnie z planem-
wiadomo czym się skończyło ręczne sterowanie.

Grzegorz Rymopis

odpowiedzi (0)

skomentuj