Menu Region

Nie bój się złodzieja

Nie bój się złodzieja

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Kowalska

10Komentarzy Prześlij Drukuj
Ruszają zdjęcia do nowego programu TVN "Łapać złodzieja", w którym byli przestępcy będą radzić widzom, jak chronić się przed włamywaczami. Serial już budzi kontrowersje, a te największe - jego gospodarze, pisze Dorota Kowalska
Przeczytaj też inne teksty z Magazynu


Prowadzący to Artur Skarżyński: 50 lat, multirecydywista, za kratami spędził 17 lat. I Marek Ksieniewicz: 45 lat, recydywista, na wolności raptem od pięciu lat. Przeorane życiem twarze, niczym portrety z listów gończych.

- Naczytałem się w internecie, że to skandal, bo z przestępców chcą zrobić gwiazdy. A czy my wyglądamy na wymuskanych chłopaczków ze szklanego ekranu? - uśmiecha się Marek: wysoki, barczysty, krótko przystrzyżona fryzura.

- I to bzdura, że program będzie instruktażem dla przestępców. To poradnik dla zwyczajnych ludzi: jak nie dać z siebie zrobić ofiary - wtóruje mu Artur. Też paker, też jeżyk na głowie. Każdy z nich życiorysem mógłby obdzielić kilka osób. I obaj przeszli głęboką przemianę, która kazała im w okradanych "frajerach" zobaczyć godnych współczucia ludzi. I stanąć po ich stronie.

Intro: kariera
Marek Ksieniewicz pracuje z trudną młodzieżą, często jest zapraszany do telewizji jako ekspert walki z przestępczością młodych. Kamera go lubi, świetnie wypada na wizji. Kilka tygodni temu dostał telefon z dziwną prośbą: Nie zna pan jakiegoś porządnego złodzieja? - usłyszał. Po kilku dniach czytał scenariusz programu.

"Łapać złodzieja" po raz pierwszy wyemitowała telewizja w Wielkiej Brytanii. I program okazał się hitem. Oglądalność sięgnęła 8 milionów na odcinek, dziś Anglicy cieszą się już trzecią edycją tego programu. Projekt zakupiły telewizje w Stanach Zjednoczonych, Danii, Nowej Zelandii, Holandii, Belgii i Rosji.

Pomysł jest prosty: dwaj "zawodowi" złodzieje, którzy tym razem stoją po stronie prawa, radzą, jak ustrzec się przed kradzieżą. Potencjalne ofiary to zwykli ludzie, ale też biznesmeni i gwiazdy znane z ekranu.

Każdy odcinek to jedno włamanie, prowadzący go "nawrócony złodziej" udowadnia swojemu gospodarzowi, że w ciągu kilku minut jest w stanie opróżnić jego mieszkanie, pozbawiając go dorobku życia. Potem uczy, jak zamienić dom w twierdzę trudną do zdobycia. Kradzież z włamaniem to wciąż najczęściej popełniane przestępstwo w Polsce - ok. 140 tys. przypadków co roku. A ich wykrywalność jest stosunkowo niska - niecałe 30 proc.

- To jest program edukacyjny. Bo jak ludzie nie zadbają o swoje bezpieczeństwo, nikt tego za nich nie zrobi - mówi Artur, odpierając zarzuty, że dają potencjalnym złodziejom instruktaż. - Złodzieje i bez filmu wiedzą, co i jak robić.
1 3 »
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

ZNAM KSIANĘ

+12 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

A.W. (gość)  •

PAMIĘTAM PANA MARKA Z DZIECIŃSTWA, UWIERZCIE MI NIE BYŁO GORSZEGO ZBÓJA W MIEŚCIE, ROZWALAŁ WSZYSTKIE IMPREZY, LOKALE, NA ULICY LUDZIE ZMIENIALI KIERUNEK. WSZYSCY GO ZNALI, A POTEM ZNIKNĄŁ. GRATULUJE POWROTU DO "ŻYWYCH".

odpowiedzi (0)

skomentuj

Fachowcy

+10 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

NORA (gość)  •

Martin ma rację. Jest to jeden z nielicznych znanych mi przypadków resocjalizacji. Gdyby na ten przykład informatyk opracował program antywirusowy - po wcześniejszym stworzeniu wirusa - to gloria mu i chwała, a jak specjalista w dziedzinie włamań do mieszkań wypowiada się na temat ochrony do larum mości panowie.
A on przecież zarabia na siecie uczciwie - być moż po raz pierwszy w życiu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

wielka trójca

+8 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

donald sutherland (gość)  •

fajna "gęba", prawie jak jean reno. lubię takie "gęby" na ekranie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

NA prawdę super

+14 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Martin (gość)  •

Uważam że to świetna inicjatywa! Wreszcie ktoś robi coś dla kogoś. W tym kraju po takich ludziach nie spodziewałbym się takiego ruchu. W ogóle po mało kim można się spodziewać jakiejkolwiek dobrej inicjatywy. Każdy tylko sobie rzepkę skrobie. Oni chociaż potrafią przyznać się że robili w życiu źle i chcą się zmienić robiąc coś dla ludzi przy okazji! Sami krytykujecie tylko innych a spójrzcie na siebie! Dopiero później oceniajcie! Jeśli jesteście tacy idealni to dlaczego nigdy nie słyszałem o waszej dobroczynności w TV ani nie czytałem w gazetach? A o nich jakoś słychać i jestem dumny z nich i z dumą uścisnąłbym im dłonie i pogratulował przemiany. Kogo stać na to żeby się tak zmienić? Myślę że po użyciu jednej ręki zostałaby mi reszta gdybym zaczął liczyć... A co do programu telewizyjnego to będzie znacznie bardziej interesująca i pouczająca lektura niż te durne teleturnieje, i seriale w których gra aktorska jest poniżej krytyki, już nie wspomnę o scenariuszu... PORAŻKA. Dumny jestem że panowie zrobili coś z niczego będąc na totalnym dnie bo tak właśnie było. Życzę powodzenia na nowej lepszej drodze życia! :-)

odpowiedzi (0)

skomentuj

OBIBOKI I LENIE..

+11 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ARSEN LUPIN (gość)  •

TYLE LAT ZMARNOWAĆ..za nic.Jeszcze nie zdążyli ukraść już ich zlapano.BYCZYLI SIĘ i wylegiwali pod celą tyle lat.NIECH LEPIEJ OPOWIEDZĄ O BEZSENSIE TAKIEGO POSTĘPOWANIA.Niech opowiadają o"urokach życia pod celą".Oni pożądnych ludzi "frajerami nazywają?.Toż oni są zwykłymi frajerami..

odpowiedzi (0)

skomentuj

CO TO ZA"fachowcy"..

+13 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Twardy (gość)  •

ONI POWINNI DORADZAĆ,A WŁAŚCIWIE ODRADZAĆ..ZłODZIEJOM,żeby nie szli "ich drogą",Marnować życie w "pierdlu".Krzywdzić niewinnych ludzi.To jakiś poroniony pomysl

odpowiedzi (0)

skomentuj

CO TO ZA"fachowcy"?

+9 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Twardy (gość)  •

Skoro za każdym razem złapani/DOBRZE!/..to zwykli partacze..

odpowiedzi (0)

skomentuj