Menu Region

Rozkosz jedzenia

Rozkosz jedzenia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rozmawia Izabela Pałucha

1Komentarz Prześlij Drukuj
Kiedy zasiada nad makaronem z pomidorami, tiramisu albo z lampką czerwonego wina, wie, że ma przed sobą chwilę rozkoszy. Bo choć Żora Korolyov gotować nie potrafi, umie czerpać radość z jedzenia
Tancerz międzynarodowej klasy. Mimo że pochodzi z Ukrainy, doskonale mówi po pol- sku. Popularność w naszym kraju przyniosły mu występy w dwóch edycjach "Tańca z gwiazdami" w telewizji TVN. Dał się też poznać widzom TVP 2 jako aktor, próbując sił w serialu "Egzamin z życia". Nam dał się poznać od jeszcze innej strony: jako facet, który lubi jeść.

Taniec zaostrza apetyt?

Przynajmniej powinien. Taniec zawodowy to jednak spory wysiłek fizyczny i mnóstwo spalonych kalorii. Ale nikomu nie polecałbym jedzenia przed samym treningiem. Bardzo ciężko się tańczy - czy w ogóle cokolwiek ćwiczy - o pełnym żołądku. Najlepiej zjeść coś dwie godziny wcześniej. Ja dziś już nie tańczę zawodowo, ale kiedy jeszcze występowałem na turniejach, ćwiczyłem - jak każdy zawodowy tancerz - dwa razy dziennie. Pierwszy trening - intensywne dwie godziny - miałem w południe. To pora, kiedy organizm już zdążył obudzić się do życia. O 10 jadłem więc porządne śniadanie (tancerze nie stosują żadnej specjalnej diety), które po dwóch godzinach było już strawione. Następnym posiłkiem był obiad, znowu bez ograniczeń. Jednak zwykle niezbyt ciężkostrawny, gdyż wieczorem czekał mnie kolejny trening, od 20 do 22. Kiedy człowiek przyjdzie do domu po takim treningu, chwilę odsapnie i weźmie kąpiel, to robi się północ, ale właśnie dopiero wtedy organizm zaczyna domagać pożywienia! A to najgorsza pora na jedzenie. Do pewnego czasu nie myślałem o tym i jadłem nawet tak późno. Z czasem jednak przestałem się w nocy obżerać, bo potem czułem, że mam ciężki żołądek i trudno mi było spać. Co nie oznacza, że chodzę spać na głodniaka. Przegryzam wtedy na dobranoc jakiś owoc, piję herbatę lub kieliszek czerwonego wina, po którym się błogo zasypia (śmiech).

Specjalne diety nie wchodzą w grę, ale może tancerze stosują jakieś odżywki? Albo piją napoje dodające skrzydeł?

Rzeczywiście, wielu tancerzy przed turniejami dodaje sobie energii, pijąc napoje energetyzujące lub kawę - to nie jest zabronione. Ale z nimi też trzeba ostrożnie, bo można wpaść w tarapaty. Na ważnych mistrzostwach poddaje się zawodników kontrolom antydopingowym. Kiedyś na mistrzostwach German Open Championships w Stuttgardzie trochę przeholowałem i z kawą, i z jednym napojem energetyzującym. Po turnieju zrobiono wszystkim zawodnikom standardową analizę moczu na obecność dopalaczy. Pamiętam, że kiedy sobie uzmysłowiłem, że być może wypiłem za dużo kofeiny, przestraszyłem się nie na żarty. Na szczęście wynik wyszedł negatywny, nie przekroczyłem dozwolonej ilości.

A co się dzieje z tancerzem, u którego badanie wykaże, że przekroczył dozwoloną dawkę kofeiny?
Wtedy albo zostaje mu odebrana pozycja, którą zajął w turnieju, i zostaje zdyskwalifikowany. Komisja może mu również zabronić udziału w kilku następnych turniejach. Dlatego należy uważać, ile się pije kawy przed samymi zawodami.

Tak w ogóle, to lubisz kawę?

Uwielbiam. Jestem kawoszem. Do południa codziennie wypijam dwie filiżanki.

Jaka kawa smakuje Ci najbardziej?
Lubię espresso i cafe latte, ale wzmocnioną, na dwóch espresso z syropem Irish. W domu mam ekspres do kawy, ale z niego nie korzystam, bo to zajmuje za dużo czasu. Jeśli więc sam parzę dla siebie kawę, z reguły jest to kawa rozpuszczalna, z trzech łyżeczek, takiej samej ilości cukru i dużej ilości mleka. Jest to również niezła petarda, która po przebudzeniu natychmiast stawia mnie na równe nogi.
1 3 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

do Izabeli Pałucha

+7 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

giancarlo (gość)  •

dlaczego tyle piszesz o nikim??? I jeszcze że "doskonale mówi po pol- sku." Z takim ruskim akcentem nie można mówić po polsku.

odpowiedzi (0)

skomentuj