Prezydent Izraela wskaże tego, kto rozprawi się z Hamasem

  Prezydent Izraela wskaże tego, kto rozprawi się z Hamasem

  Konrad Godlewski, Jenny Booth "The Times"

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nierozstrzygnięte wybory w Izraelu niosą groźbę wznowienia wojny na Bliskim Wschodzie. Chociaż o włos wygrała centrowa Kadima, to większe szanse na sformowanie rządu ma prawicowy Likud.
  Razem z nacjonalistami z partii Nasz Dom Izrael zbuduje on najprawdopodobniej prawicową koalicję, dla której jednym z głównych celów będzie unicestwienie Hamasu w Strefie Gazy.
  Po podliczeniu wszystkich głosów między dwiema zwycięskimi partiami zapanował pat.

  Centrowa Kadima pod wodzą dotychczasowej szefowej dyplomacji Cipi Liwni zdobyła w 120-osobowym Knesecie 28 mandatów. Prawicowy Likud Beniamina Netanjahu ma zaledwie o jeden mandat mniej.

  Liwni i Netanjahu konkurują teraz o prawo do sformowania własnego rządu. Za tydzień taką misję powierzy jednemu z nich prezydent Szymon Peres. Ale komentatorzy nie mają wątpliwości: o tym, kto zostanie premierem, tak naprawdę zadecyduje Awigdor Lieberman, szef nacjonalistycznej partii Nasz Dom Izrael. W wyborach odniosła ona niespodziewanie dobry wynik, zgarniając aż 15 mandatów.

  Lieberman na wstępie odrzucił koalicyjną ofertę Kadimy. - Wygrała Cipi Liwni, ale to prawica zdobyła wyraźną większość. Chcemy prawicowego rządu - mówił, nie pozostawiając wątpliwości, że będzie dążył do koalicji z Likudem.

  Netanjahu i Lieberman to starzy znajomi, a ich partie wiele łączy. Rząd, który mogą sformować, raczej nie posunie ani o krok procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, bo obaj politycy nie unikają, a nawet dążą do konfrontacji z palestyńskim terroryzmem.
  - Od siedmiu lat rakiety Hamasu spadają nieustannie na nasze głowy - mówił Lieberman, świętując wyborczy sukces. - To się musi skończyć.

  Okopany w Strefie Gazy Hamas już wczoraj rano wzmocnił zwolenników Liebermana: palestyńska rakieta spadła na pustynię Negew. Z kolei rzecznik Hamasu Fawzi Barhum w wywiadzie dla dziennika "Haaretz" potępił zwycięzców izraelskich wyborów, nazywając ich terrorystyczną trojką.

  Rząd Netanjahu i Lieberma-na może także pogorszyć stosunki z umiarkowanymi władzami Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu. Wprawdzie prezydent Mahmud Abbas oświadczył wczoraj, że jest gotów podjąć rozmowy z nowym premierem, ale szybko może go spotkać rozczarowanie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo