Menu Region

Watykan: Darwin jest jak święty Augustyn

Watykan: Darwin jest jak święty Augustyn

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Richard Owen

4Komentarze Prześlij Drukuj
Watykan uznał, iż Karol Darwin znajdował się na właściwym tropie, gdy twierdził, że człowiek pochodzi od małpy.
Arcybiskup Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, oświadczył we wtorek, że teoria ewolucji jest zgodna z chrześcijaństwem. Co więcej - jej zalążki można odnaleźć już w dziele św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu. - Mówiąc o ewolucji, mamy w istocie na myśli świat stworzony przez Boga.

Watykan ostatecznie przeciął też spekulacje, jakoby Benedykt XVI był gotów oficjalnie poprzeć teorię inteligentnego projektu (ID), której zwolennicy złożoność form życiowych przypisują "sile wyższej".

Organizatorzy przygotowywanej z błogosławieństwem papieża konferencji mającej uczcić 150. rocznicę wydania głównego dzieła Darwina "O powstawaniu gatunków" twierdzą, że z początku rozważali nawet możliwość niedopuszczenia do udziału w niej zwolenników teorii inteligentnego projektu. Ich zdaniem jest ona "uboga pod względem teologicznym i naukowym". Konferencja odbędzie się w przyszłym miesiącu. Trzy lata temu zwolennicy ID skwapliwe wykorzystali fakt odniesienia się papieża do tej teorii, uznając to za dowód, iż Benedykt XVI podziela ich poglądy.

Arcybiskup Ravasi przyznał we wtorek, że Kościół odnosił się wrogo do Darwina, gdyż jego teoria zdawała się pozostawać w sprzeczności z opisem stworzenia w Księdze Rodzaju. Stwierdził jednak, że idea ewolucji biologicznej i chrześcijańskie widzenie samego stworzenia uzupełniają się nawzajem.
Marc Leclerc, wykładowca filozofii natury na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, twierdzi, że żaden naukowiec czy akademik nie może pozostać obojętny wobec przypadającej dziś 200. rocznicy urodzin Darwina. - Nadszedł czas ścisłej i obiektywnej oceny darwinowskiej koncepcji przez Kościół - powiedział Leclerc.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Redaktor małpuje?

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bua (gość)  •

"Darwin jest jak święty Augustyn" - jest to najbardziej idiotyczny tytuł jaki dotychczas wymyślili "światli" redaktorzy.
Zapewnie szczycą się pochodzeniem ... w prostej linii od małp pawianowatych, niezbyt człekokształtnych.

odpowiedzi (0)

skomentuj

a skąd się wziął Wszechświat?

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

A niech mi w takim razie taki krytyk kreacjonizmu powie skąd się wziął Wszechświat? Ot tak sobie, sam z siebie, się sprężył i wziął?! Przecież z Nicości nie może nic więcej powstać i tego uczy cała Nauka, więc skąd?

Otóż w nauce istnieją takie prawa jak zachowania masy czy energii i to mam na myśli, że taka materia jak naszego wszechświata nie mogła wedle tych praw powstać bez jej odpowiedniego ekwiwalentu. Jeśli są inne prawa czy modele, które tłumaczą, że taka materia mogła powstać inaczej to chętnie posłucham.

odpowiedzi (0)

skomentuj

kto???

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

maly felek (gość)  •

p B ale ciebie chyba pominal

odpowiedzi (0)

skomentuj

Teoria a rzeczywistość

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bua (gość)  •

Ciekaw jestem kto selekcjonował te małpy, aby wyrosły na ludzi.
Może dr Mengele?

odpowiedzi (0)

skomentuj