Menu Region

PSL ma zbyt wiele planów na kryzys

PSL ma zbyt wiele planów na kryzys

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Domagała, Wiktor Świetlik

Prześlij Drukuj
Politycy i ministrowie PO zżymają się na alternatywne plany walki z kryzysem zgłaszane przez wicepremiera Waldemara Pawlaka w imieniu PSL.
Tym bardziej powinni być zgorszeni, że wewnątrz Stronnictwa jest już nie jeden plan, ale kilka. Wszystkie mają się do planów antykryzysowych rządu Tuska jak pięść do nosa.

Dziennikarz "Polski": - Dzień dobry. Chcieliśmy porozmawiać o planie walki z kryzysem autorstwa PSL.
Janusz Piechociński, poseł PSL: - Ale którym, i w której wersji? Bo mamy ich wiele.

W ten sposób o mnogości PSL-owskich recept dowiedzieliśmy się od czołowego eksperta ekonomicznego tej partii. A przecież już jeden, pierwszy plan, autorstwa Pawlaka, który opisaliśmy we wczorajszej "Polsce", sporo namieszał. Zakłada między innymi zwiększenie deficytu budżetowego, odebranie 1 proc. zasobów Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, ratowanie złotego z rezerw NBP, unieważnienie części transakcji walutowych (tzw. opcji) zawartych między firmami a bankami.

Ekonomiści, z którymi rozmawiała "Polska", nie zostawiają na tych pomysłach suchej nitki. Wyśmiewa je nawet lewicowy Ryszard Bugaj. Politycy PO zaś są po prostu źli. - Działania proponowane przez premiera Pawlaka są nierealne, absurdalne, populistyczne - irytuje się Antoni Mężydło, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki z PO.

Tymczasem drugi plan, którego szczegóły udało nam się poznać, jest nie mniej drażliwy dla polityków Platformy. Bo zwiększa deficyt budżetowy, a tego Donald Tusk chce uniknąć przede wszystkim. Państwo miałoby wesprzeć chociażby deweloperów mieszkaniowych. Zdaniem Piechocińskiego należy im pomóc, bo od ich kondycji zależy los tysięcy podwykonawców, rynku mieszkaniowego, ludzi, którzy oczekują na mieszkania. Według posła PSL rząd powinien także udzielić nieoprocentowanych pięcioletnich pożyczek samorządom na budowę lokalnych dróg. Ma też szczególne zadanie dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów: prześwietlenie oferty polskich banków, które miały wprowadzać w błąd konsumentów, sprzedając im opcje walutowe.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się