Menu Region

Narody żydowski i palestyński zasługują na to, by mieć...

Narody żydowski i palestyński zasługują na to, by mieć własne ojczyzny

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Simon Peres, prezydent Izraela

Prześlij Drukuj
Opinii na sprawy bliskowschodnie nie brakuje, a po ostatnich wydarzeniach w Gazie jeszcze ich przybyło.
Ostatnio wśród ekspertów od Bliskiego Wschodu ukształtowała się mniejszościowa grupa zwolenników rozwiązania z jednym państwem, które podważyłoby legitymację Izraela i jego uznawane przez społeczność międzynarodową prawo do istnienia jako suwerenne państwo żydowskie na ziemiach moich przodków. Jako osobisty świadek znaczących postępów, jakie poczyniliśmy w ostatnich latach w stosunkach z Autonomią Palestyńską, uważam, że rozwiązanie oparte na zasadzie dwa narody, dwa państwa jest nie tylko najlepsze, ale również osiągalne.

Rozwiązanie z jednym państwem ma tyle wad, że nie zasługuje na miano rozwiązania. Naród żydowski nie może zaakceptować układu, który oznaczałby kres państwa żydowskiego. Dla Palestyńczyków nie do przyjęcia jest odebranie im możliwości wzięcia swego narodowego przeznaczenia we własne ręce.

Przeciwnicy stworzenia państwa palestyńskiego argumentują - nie bez racji - że Gaza i Zachodni Brzeg są za małe, aby przyjąć palestyńskich uchodźców. Ale dotyczy to również rozwiązania z jednym państwem. Mielibyśmy wtedy państwo o powierzchni zaledwie 24 tys. kilometrów kwadratowych, które już teraz jest bardzo gęsto zaludnione (5,5 mln Żydów i 4,5 mln Arabów). Sceptycy powinni wyszukać na mapie Singapur.

Zachodni Brzeg i Gaza łącznie są dziewięć razy większe od Singapuru przy mniejszej liczbie ludności. Poziom życia w tym południowoazjatyckim kraju należy do najwyższych na świecie. Wierzymy, że Palestyńczycy potrafią osiągnąć podobny sukces, i będziemy nadal niestrudzenie współpracowali z naszymi partnerami zza stołu negocjacyjnego, aby utworzyć niepodległe państwo palestyńskie, którego obywatele zbudują nowoczesną gospodarkę opartą na wiedzy naukowo-technicznej i dobrodziejstwach pokoju. Ustanowienie jednego, wielonarodowego państwa to niepewna droga, która z dużym prawdopodobieństwem oznaczałaby utrwalenie konfliktu. Niestabilny i targany wybuchami przemocy Liban to tylko jeden z wielu przykładów możliwych konsekwencji takiego rozwiązania.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się