Menu Region

Pomysły PSL obciążą tylko budżet

Pomysły PSL obciążą tylko budżet

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rozmawia Anna Gronczewska

1Komentarz Prześlij Drukuj
Zwrot podatku VAT od zakupu nowych samochodów uratuje tylko jedną branżę - motoryzacyjną. Także inne propozycje ludowców nie będą miały wpływu na zaradzenie najważniejszym problemom naszej gospodarki - pisze Jacek Wiśniewski, ekonomista Raiffeisen Banku
Jakie mogą być konsekwencje programu antykryzysowego Polskiego Stronnictwa Ludowego dla naszej gospodarki?
Wątpię, by ten pakiet był lekarstwem na główne problemy polskiej gospodarki. Jej największym kłopotem będzie brak popytu oraz wzrost bezrobocia, a także problemy ze zbilansowaniem kredytów. W pakiecie PSL nie widać sposobu na rozwiązanie tych najważniejszych problemów. Z programu wynika na przykład, że ma nastąpić zwrot podatku VAT od zakupu nowych samochodów. W porządku - ale jest to pomoc tylko dla jednej, wybranej branży.

To źle? Przecież mówi się, że sektor motoryzacyjny najmocniej odczuł skutki kryzysu.
Oczywiście, takie rozwiązanie może pomóc branży motoryzacyjnej. Ale nie uzdrowi to innych dziedzin naszej gospodarki. Poza tym będzie to zrobione kosztem budżetu.

Jak Pan ocenia inne punkty tego pakietu?
Nie bardzo rozumiem, jak ma przebiegać unieważnienie opcji walutowych zawartych przez przedsiębiorstwa z bankami. Strony są przecież związane umowami. No, chyba że państwo przejmie straty. Jednak jako podatnik nie zgodziłbym się na takie rozwiązanie. Zwiększenie deficytu budżetowego oznacza, że państwo musi się bardziej zapożyczyć, co może być niebezpieczne. Uszczuplenie rezerwy walutowej - inny punkt programu - naraża nas z kolei na zły odzew na rynkach finansowych. Zwiększenie gwarancji depozytów bankowych też nie rozwiąże żadnego problemu.

Nie dostrzega Pan w pakiecie żadnych sensownych propozycji?
Ciekawe rozwiązanie w tym pakiecie jest tylko jedno - pomoc w spłacie części kredytu hipotecznego dla osób, które wpadły w kłopoty, ale wcześniej spłacały go regularnie.

Dlaczego jest ciekawe?

Ma największe uzasadnienie społeczne. Być może spora część zadłużonych będzie miała niedługo poważne kłopoty ze spłatą kredytów hipotecznych. Rozwiązanie proponowane w pakiecie PSL mogłoby w części ten problem rozwiązać.

Czy jest w ogóle możliwe, by można było osiągnąć cele, które znalazły się w pakiecie PSL, bez zwiększania deficytu?

Niestety, większości punktów tego pakietu nie da się bez zwiększenia deficytu osiągnąć.

Jak ten pakiet wygląda na tle propozycji rządu, a więc w zasadzie na tle pomysłów Platformy Obywatelskiej, która proponuje przecież usztywnienie deficytu?
Myślę, że można go traktować jako pakiet dodatkowy. Nie jest on jednak satysfakcjonujący, bo nie dotyczy najważniejszych problemów naszej gospodarki. A skoro ich nie dotyczy, to oczywiście ich nie rozwiąże.

Jaki więc sens ma jego przedstawianie? Chodzi o poprawę pozycji PSL w sondażach?

Nie wiem. Myślę, że chodzi o próbę zaradzenia pewnym przejawom kryzysu, które są nagłaśniane w mediach. Nie zawsze jednak rzeczy głośne są rzeczami ważnymi. Może to jednak tylko część większego pakietu, który będzie zajmował się innymi problemami?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Katar

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wk (gość)  •

Czyli według naszego dzielnego bankowego ekonomisty jedyna słuszną reakcją na kryzys ma być czekanie. A kryzys przejdzie sam jak katar. I to ma być ta mądrość ekonomiczna naszych komementatorów i recezentów...


odpowiedzi (0)

skomentuj