Menu Region

Izrael: Kadima wygrała przedterminowe wybory parlamentarne

Izrael: Kadima wygrała przedterminowe wybory parlamentarne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Kadima rządzi Izraelem od trzech lat. Nieznacznie wyprzedziła prawicowy Likud. Potwierdzają to powyborcze sondaże i oficjalne wyniki z 99 procent lokali wyborczych. Jednak zwycięstwo ogłosili liderzy obu partii Tzipi Livni i Benjamin Netanjahu.
Izraelczycy wybrali Kadimę, stworzymy rząd pod naszym przewodnictwem - powiedziała nad ranem Tzipi Livni. Zwycięzcą czuje się też lider Likudu. Benjamin Netanjahu uważa, że to on powinien zostać premierem, gdyż ma dużo większe szanse na stworzenie koalicji z innymi prawicowymi partiami.
Prawicowy blok może bowiem liczyć na 64 miejsca w parlamencie, a lewicowy na 56.

Trzecie miejsce w wyborach zdobył radykalny prawicowy Nasz Dom Izrael. Jego lider Awigdor Liberman jest gotowy rozmawiać o stworzeniu wspólnego bloku zarówno z Kadimą jak i Likudem. Według ekspertów, Tzipi Livni i Benjamin Netanjahu będą zabiegać o jego poparcie. Ten kto je uzyska będzie miał bowiem większe szanse na kierowanie nowym rządem.

O tym kto zostanie premierem zdecyduje prezydent Szymon Peres. Do tej pory stanowisko szefa rządu obejmował lider zwycięskiej partii.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się