Menu Region

Trzy zadania komisji śledczej w sprawie Olewnika

Trzy zadania komisji śledczej w sprawie Olewnika

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Jałoszewski

Prześlij Drukuj
Siedmiu sprawiedliwych: tylu posłów ma zasiąść w sejmowej komisji śledczej, która zajmie się wyjaśnieniem zagadki porwania i brutalnego zabójstwa Krzysztofa Olewnika, syna biznesmena z branży mięsnej. Dziś Sejm ma przyjąć uchwałę o jej powołaniu.
Przed komisją stoją trzy główne zadania. Po pierwsze, ma zbadać prawidłowość działania policji i prokuratury.

Drugim zadaniem jest sprawdzenie, czy dozór nad porywaczami i zabójcami Olew-nika był właściwy. I to, czy trzy samobójstwa porywaczy i zabójców Olewnika w strzeżonych celach były przypadkowe, jak utrzymywano do tej pory, czy raczej inspirowane z zewnątrz przez osoby, które chciały usunąć dowody i świadków zbrodni.

Trzecie zadanie dla komisji to ocena działań administracji rządowej. Rozpatrywana będzie reakcja kolejnych ministrów sprawiedliwości i MSWiA na apele rodziny o pomoc. Tłumaczyć będą się także wysocy rangą prokuratorzy nadzorujący śledztwo oraz pomniejsi politycy (w tym z SLD), do których zwracała się rodzina.


Według projektu przygotowanego przez PO w komisji ma zasiąść zaledwie siedem osób. Jeśli Sejm przyjmie dziś projekt Platformy, będzie musiał zająć się ustaleniem jej składu osobowego. Najwcześniej nastąpi to w piątek, po trzecim czytaniu uchwały sejmowej w sprawie powołania tego ciała.

Ale partie już zabrały się za lobbowanie swoich kandydatów i ich nazwiska krążą na tzw. giełdzie. Platforma chce wystawić trzy osoby. Na szefa komisji typuje Marka Bier-nackiego, byłego szefa MSWiA i twórcę CBŚ. Kandydatami na członków mają być Paweł Olszewski (30-letni prawnik z doświadczeniem w biznesie) i Grzegorz Karpiński (33-letni radca prawny).

PiS stawia na dwa nazwiska: Zbigniewa Wassermanna (prokuratora, byłego koordynatora służb specjalnych) i Andrzeja Derę (prawnika, byłego starostę ostrowskiego). W kuluarach klubu mówi się jeszcze o Antonim Macierewiczu, ale na niego na pewno nie zgodzi się PO.

PSL wystawi Józefa Zycha, doktora prawa, byłego marszałka Sejmu. - Ale tylko wtedy, jeśli zostanie przewodniczącym komisji - zastrzega Eugeniusz Kłopotek z PSL. I dodaje, że Zych byłby gwarantem odpolitycznienia prac komisji.

Według mediów kandydatami SLD są: Tomasz Kamiński (30-letni socjolog) i Leszek Aleksandrzak (historyk, były starosta kaliski). Listy kandydatów mogą jednak ulec wydłużeniu, jeśli Sejm zdecyduje, że siedem osób to za mało, by wyjaśnić tak skomplikowaną sprawę.

Na obrady Sejmu wybierają się dziś adwokaci rodziny Olewników: Ireneusz Wilk i Bogdan Borkowski. - Na pewno będzie też Włodzimierz Olewnik i może pani Danuta (siostra zamordowanego - przyp. red.). Mamy przepustki na galerię dla publiczności - mówi mec. Borkowski.

Ale Olewnikowie nie tylko poprzez komisję chcą wyjaśnić tragedię Krzysztofa. Dzięki temu, że odtajniono już większość akt operacyjnych policji dotyczących porwania, będą mogli brać czynny udział w śledztwie prokuratury.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się