Menu Region

Pakistan: Talibowie, którzy zabili Polaka, chcieli okupu

Pakistan: Talibowie, którzy zabili Polaka, chcieli okupu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Talibowie, którzy zabili Polaka domagali się za niego 500 tysięcy dolarów okupu. Tak twierdzą pakistańscy rozmówcy Polskiego Radia, którzy kontaktowali się z negocjatorami.
W oficjalnym oświadczeniu, które ukazało się na kilka dni przed egzekucją inżyniera, porywacze twierdzili, że nie chcą pieniędzy, ale wypuszczenia swoich współtowarzyszy z więzień. Pakistański dziennikarz lokalnego wydania "Newsweeka" Sami Yousafzai twierdzi jednak, że talibowie byli zainteresowani okupem.

"Polscy dyplomaci zatrudnili członków miejscowej starszyzny plemiennej. To właśnie oni zorganizowali sieć połączeń dzięki którym można było skontaktować się z porywaczami.
W pewnym momencie talibowie zażądali 500 tysięcy dolarów. Polacy powiedzieli, że mogą dać 200 tysięcy. Wtedy negocjacje de facto się zakończyły" - relacjonuje Yousafzai w rozmowie z Polskim Radiem. Sami Yousafazai dodaje, że pakistański rząd nie był poddany wystarczającej presji. Równocześnie jednak przyznaje, że polski rząd nie mógł w tej sprawie wywierać większego nacisku niż to miało miejsce.

Według źródeł Polskiego Radia, porywacze wiedzieli, że polskie wojska stacjonują w sąsiednim Afganistanie. To właśnie dlatego w czasie nagrywania taśmy z egzekucją inżyniera, kazali mu zaapelować o wycofanie wojsk z Afganistanu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się