Menu Region

Sprawdź dewelopera

Sprawdź dewelopera

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Barbara Sobańska

1Komentarz Prześlij Drukuj
Dziś, gdy wielu deweloperów ma kłopoty ze sprzedażą mieszkań, a część z nich nawet bankrutuje, trzeba bardzo dokładnie sprawdzić firmę, od której zamierza się kupić mieszkanie. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Co to za firma?
Gdy znajdziesz interesującą cię nieruchomość, sprawdź firmę, która ją buduje. Prześledź, co o niej piszą pisma branżowe, popytaj znajomych, przejrzyj internet. Pamiętaj, że na oficjalnej stronie dewelopera znajdziesz jedynie pozytywne informacje na temat projektu, zaś na forach będą raczej negatywne sądy - osoby zadowolone z nabytego mieszkania rzadziej dzielą się swoją radością. Dlatego internet traktuj raczej jako wskazówkę.

Sprawdź, co dany deweloper już wybudował. - Jeżeli do tej pory wszystkie budynki oddawał z opóźnieniem i wykonywał je niedbale, można się spodziewać, że teraz postąpi podobnie - mówi Aleksandra Szarek z Home Broker.

Dowiedz się, czy deweloper jest członkiem Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, które grupuje przedsiębiorców budujących w Małopolsce, albo Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Instytucje te weryfikują członków.

Wypłacalność
Sprawdź kondycję finansową dewelopera. Często budowniczowie wykorzystują wpłaty klientów nie na budowę tego bloku, w którym kupili oni mieszkanie, lecz na kończenie wcześniejszego. - Można mieć pewność, że pieniądze przeznaczone zostaną na budowę danej nieruchomości wówczas, gdy deweloper prowadzi odrębne rachunki powiernicze dla każdego projektu - mówi Szarek.

Poproś dewelopera o numer w Krajowym Rejestrze Sądowym i sprawdź jego akta rejestrowe. Znajdziesz tam sprawozdanie finansowe, informacje, czy wobec dewelopera nie toczy się postępowanie upadłościowe i czy komornik nie zajął udziałów lub akcji. Informacje te znajdziesz w wydziale sądu rejonowego, który odpowiada za Krajowy Rejestr Sądowy. Dla większej pewności możesz skontaktować się z Krajowym Rejestrem Długów.

Umowa
Weź od dewelopera wzór umowy przedwstępnej i sprawdź, czy nie ma w niej kruczków. Szczególną uwagę zwróć na to, jak określone są kary umowne (twoje i dewe-lopera) oraz jaka jest odpowiedzialność obu stron za niewywiązanie się z umowy.

Często deweloperzy próbują przemycić zapisy krzywdzące klienta (np. większe kary umowne). Można je wyeliminować, sprawdzając, czy w umowie znajdują się klauzule niedozwolone. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (www.uokik. gov.pl). Jeżeli zauważysz, że masz więcej obowiązków niż deweloper, a jego uprawnienia są bardzo szerokie, staraj się o wprowadzenie zmian.

Wielu deweloperów zmieniło umowy po kontrolach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mimo to zawsze trzeba dokładnie je sprawdzić. Jeśli będziesz mieć poważniejsze zastrzeżenia, skontaktuj się z prawnikiem.

Pozwolenia
Deweloper musi posiadać pozwolenie na budowę (powinno być załącznikiem do umowy). Jeśli dopiero złożył o nie wniosek, sprawdź w urzędzie gminy, na jakim jest etapie. Może się okazać, że istnieje duże ryzyko odrzucenia wniosku. Wówczas poszukaj innego mieszkania.
Istotne jest też, jakie prawo do korzystania z nieruchomości posiada deweloper. Możemy to sprawdzić w sądzie wieczysto-księgowym (numer księgi wieczystej udostępni ci deweloper).

Tam zobaczysz, czy nieruchomość jest jego własnością, czy też jest to użytkowanie wieczyste. Jeżeli nie jest właścicielem, ani użytkownikiem, sprawdź dokładnie, czy w księdze nie ma wobec niego żadnych zastrzeżeń.

Nieruchomość może być też obciążona hipoteką, jeżeli deweloper posiłkuje się kredytem hipotecznym na jej budowę. Wówczas sprawdź dokładnie, czy wspomina o tym w umowie, którą z tobą zawiera (jeśli nie, oznaczać to może, że ukrywa też inne ważne informacje) i czy deklaruje spłacenie hipoteki do momentu przekazania mieszkania. Jeżeli takiego zobowiązania nie ma, poproś o wpisanie go do umowy. W przypadku odmowy, zrezygnuj z mieszkania.

Plan miejscowy
Często deweloper zapewnia, że okolica jest cicha, a z okien rozpościerają się piękne widoki. Tymczasem w sąsiedztwie planowana jest budowa drogi szybkiego ruchu albo duże osiedle. Aby się tego dowiedzieć, sprawdź w urzędzie gminy plany zagospodarowania terenu. Jeżeli ich nie ma dla danego obszaru, zapytaj, czy planowane są w tym rejonie jakieś inwestycje.
Dopiero wtedy, gdy stwierdzisz, że deweloper ma dobrą opinię, jest wypłacalny, ma pozwolenie na budowę, w umowie nie zawarł żadnych niepokojących zapisów, a w najbliższej okolicy nie powstanie oczyszczalnia ścieków, możesz spokojnie podpisać umowę.


============06 Autor zdjecia 5 left(7390265)============
fot. piotr bernaś
============06 PodpisZdjecia(7390236)============

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Sprawdź dewelopera

+3 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krk (gość)  •

Pani sobańska jak zwykle "głęboką i unikalną" wiedzą się z nami dzieli.... :(

odpowiedzi (0)

skomentuj