Menu Region

Dekorowanie ścian w toskańskim

Dekorowanie ścian w toskańskim stylu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

ws

Prześlij Drukuj
Florencja zwana również perłą Toskanii to miasto urzekające bogactwem architektury i kulturą sięgającą czasów Juliusza Cezara. Mnogość występujących tam barw, form i technik zdobniczych od lat stanowi źródło inspiracji nie tylko dla architektów oraz plastyków, ale i firm produkujących materiały dekoracyjne. Te ostatnie wzorują się na pracach mistrzów minionej epoki.
Sufit jak złoto
Wśród materiałów służących do dekorowania ścian i sufitów w toskańskim stylu są preparaty, które sprawiają, że pokryte nimi powierzchnie delikatnie mienią się złotem lub srebrem. Dodaje to wnętrzu elegancji i podkreśla piękno starych mebli, obrazów i porcelany.

Dla uzyskania metalicznych efektów na ścianach czy suficie - po pomalowaniu ich farbą podkładową - rozciera się metaliczną pastę. Kłopotów z tym być nie powinno - w handlu są gotowe zestawy wraz z instrukcją obsługi. Dekoracje bardzo dobrze komponują się z klasycznym wystrojem wnętrza, ale mogą również stanowić ciekawy element dekoracyjny w nowoczesnych, ascetycznych pomieszczeniach.

Do wyboru jest 35 kolorów, których nasycenie może być regulowane poprzez ilość dodanego do masy pigmentu. Dekoracje są odporne na ścieranie i zmywanie, co pozwala na usuwanie ewentualnych zabrudzeń ze ściany lub sufitu bez ryzyka zmiany koloru lub uszkodzenia powierzchni.

Ściany i sufity, na których mają zostać wykonane "złote" lub "srebrne" dekoracje, powinny być przygotowane tak jak przed tradycyjnym malowaniem.

Systemową farbę podkładową należy rozcieńczyć wodą (1. warstwa: 25-30 proc., 2. warstwa: 15-20 proc.), zabarwić wybranym tonerem i nałożyć na ścianę przy użyciu pędzla lub wałka. Te same kolory tonerów stosuje się do zabarwienia masy. W zależności od oczekiwanej intensywności koloru należy użyć od 1 do 2 tonerów na 2,5-litrowe opakowanie masy.

Kolejnym krokiem jest nałożenie zabarwionej masy na plastikową pacę i dodanie metalicznej złotej lub srebrnej pasty. Bazę z dodatkiem pasty rozprowadza się na dekorowanej powierzchni w różnych kierunkach, dążąc do uzyskania oczekiwanego wzoru.

Słońce na murze

Architektura Toskanii inspiruje także producentów materiałów wykończeniowych używanych na zewnątrz budynków, na elewacjach. Owocem takiej inspiracji jest np. akrylowa bejca stosowana na tynkach akrylowych. Bejca dodaje elewacji szlachetnej patyny, a pokryte nią tynki nadają budynkom tradycyjny, stylowy wygląd.

Bejca uszlachetniająca akrylowe tynki jest częściowo przejrzysta i oferowana w dwunastu kolorach. Zastosowana na tynku innym niż biały pozwala uzyskać różnorodne efekty i odcienie. Najlepsze rezultaty daje w połączeniu z tynkami drobnoziarnistymi.

Przy dużych powierzchniach rekomendowane jest nakładanie bejcy metodą natryskową. Na mniejsze powierzchnie najlepiej użyć (w zależności od oczekiwanego efektu) wałka, pędzla lub gąbki. Bejcę należy aplikować równomiernie, cienkimi warstwami.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się