Menu Region

Gadu-Gadu poprawi błędy ortograficzne

Gadu-Gadu poprawi błędy ortograficzne

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agnieszka Jasińska

4Komentarze Prześlij Drukuj
"Jótro pszyjadę puźniej do bióra" - takie i podobne naszpikowane błędami ortograficznymi wiadomości bez problemu można było znaleźć do wczorajszego ranka na najpopularniejszym polskim komunikatorze Gadu-Gadu, wymyślonym przez Łukasza Fołtyna w 2000 r.
Teraz nie będzie to już takie łatwe. Gadu-Gadu wprowadziło bowiem dodatkową funkcję. Od dziś program automatycznie poprawia błędy ortograficzne swoich użytkowników. Ku ich ogromnej radości i rozpaczy polonistów. Łukasz Fołtyn wymyślił najpopularniejszy polski komunikator Gadu-Gadu w 2000 r.

- Zdecydowaliśmy się na taki krok, bo od dłuższego czasu otrzymywaliśmy prośby od naszych użytkowników.
Sygnalizowali nam, że mają problemy z ortografią. Dlatego postanowiliśmy ułatwić im życie - mówi Jarosław Rybus, rzecznik Gadu-Gadu. - Jeśli ktoś nie będzie chciał korzystać z tej funkcji, to może ją po prostu wyłączyć. Nie jest obligatoryjna.

Nowa wersja Gadu-Gadu nie podoba się nauczycielom i dyrektorom szkół. - Z ortografią u uczniów jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Każdego dnia przez moje ręce przechodzi po kilka pism i podań od młodzieży. W większości z nich aż roi się od błędów ortograficznych - mówi Janusz Bąk, dyrektor XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi.

- Uczniowie piszą wypracowania na komputerze, gdzie także mają do dyspozycji funkcję poprawiania błędów. Rozszerzenie tej funkcji na kolejne programy przyczyni się do tego, że przybędzie nam "ortograficznych analfabetów". Urządzenia poprawiające błędy tylko niweczą pracę nauczycieli.

Irena Dzierzgowska, była wiceminister edukacji w rządzie Jerzego Buzka, nie jest tak krytycznie nastawiona do pomysłu. - Rozumiem, że takie rozwiązania są nieuniknione, czy nam się to podoba, czy nie. Obserwuję, jak ortografia w Polsce schodzi na dalszy plan. Za dwa, trzy lata ważniejsze będzie wyrażanie myśli, niż znajomość zasad ortograficznych. I to nie jest złe. Ortografia polska jest i tak jedną z najtrudniejszych na świecie - mówi Dzierzgowska.

Natomiast użytkownicy Gadu-Gadu chwalą sobie nowe udogodnienie. - W biurze posługujemy się komunikatorem na co dzień. Każdy z nas skupia się przede wszystkim na tym, żeby odpowiedzieć kierownikowi na pytania w sposób rzeczowy, nie zwracamy uwagi na błędy. Teraz program sam je poprawi, więc zaoszczędzi nam stresu - mówi Aneta Szubin z Łodzi.

***

Jednych nauczy, innych rozleniwi

Prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca
Nie jestem przeciwny wprowadzaniu funkcji poprawiania błędów w programie komunikacyjnym. Codziennie dostaję SMS-y i mejle z rażącymi błędami ortograficznymi. I bardzo mnie to denerwuje. Dodatkowa funkcja może nawet przynieść pozytywne efekty, oczywiście wśród świadomych użytkowników komunikatora.

Edmund Wittbrodt, senator

Takie ułatwienie odbije się negatywnie na znajomości ortografii. Szczególnie niebezpieczne jest to na etapie kształtowania umiejętności językowych. Z ortografią u młodych ludzi
jest coraz gorzej. Mówię to na podstawie obserwacji moich studentów. Teraz młodzież zamiast pracować nad sobą, pójdzie na łatwiznę.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

punkt widzenia użytkownika...klawiatury...

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

santee (gość)  •

wszystkim mądrym na uwagę,,większość popełnia tzw, literówki, reszta po prostu pisząc szybko nie używa klawisza alt lub naciska zbyt słabo..no i przyzwyczajenie z pisania smsów..uzasadnione bo kodowanie polskiego znaku (był taki czas, nie wiem czy to jeszcze funkcjonuje) zżerało ileśtam normalnych, a jak wiadomo był limit długości..no i fakt że po co klikać 6 razy w klawisz jak starczy 2?...poza tym, ortografia to także sztuka czytania, większość użytkowników komunikatorów patrzy na to co pisze dopiero po wysłaniu...ergo pozytywnie będzie przeczytać poprawnie napisane...bo się poprawny wzorzec utrwali:)))

odpowiedzi (0)

skomentuj

podekreśli ?

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zbygnief (gość)  •

że niby co zrobi z błędami ? podkreśli ? przecież 95% użytkowników gg nie patrzy na ekran podczas pisania aż do naciśnięcia enter ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wiekszość ludzi to wzrokowcy

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Frant (gość)  •

Jeżeli człowiek 100 razy napisał ten sam wyraz z błędem, i komunikator go nie poprawi, to za 101 nie napisze go dobrze.
Ale jeżeli komunikator za każdym razem poprawi wyraz z błędem na wersję prawidłową, która będzie widoczna, to człowiekowi się ona utrwali i w końcu sam napisze ten wyraz prawidłowo.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rozleniwi ?

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

R (gość)  •

A używanie ( urzywanie ? ) samochodu ( samohodu ? ) negatywnie wpływa na umiejetność chodzenia ( hodzenia ? )

odpowiedzi (0)

skomentuj