Menu Region

Kilkaset milionów dofinansowania dla polskich elektrowni

Kilkaset milionów dofinansowania dla polskich elektrowni

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Unijni ministrowie finansów zdecydują w Brukseli o dalszych losach finansowania projektów energetycznych Wspólnoty, w tym kilku w Polsce. Chodzi o 5 miliardów euro - to zaoszczędzone i niewykorzystane pieniądze z funduszy rolnych.
Z tych pieniędzy kilkaset milionów ma trafić do Polski - na dofinansowanie może liczyć elektrownia w Bełchatowie, w związku z planowaną instalacją wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Komisja zaproponowała też wsparcie budowy gazoportu w Świnoujściu, rurociągu Skanled, który tłoczyłby gaz z Norwegii, a także elektrowni wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Na unijnej liście znalazły się również propozycje popierane przez Polskę, na przykład projekt budowy gazociągu Nabucco, który ma łączyć region kaspijski z Europą i dostarczać gaz z pominięciem Rosji.

Propozycje Brukseli wzbudziły jednak kontrowersje. Kraje, które więcej wpłacają do unijnej kasy aniżeli z niej otrzymują chcą, by niewykorzystane pieniądze wróciły do budżetów narodowych.

Niektórym nie podoba się lista wybranych przez Komisję projektów. A prawnicy Rady w ogóle zakwestionowali sposób podziału środków twierdząc, że unijne prawo nie pozwala wydawać pieniędzy w ten sposób.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się