Menu Region

Putin zawita w Warszawie

Putin zawita w Warszawie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Amelia Panuszko

Prześlij Drukuj
Premier Rosji Władimir Putin przyjedzie do Polski jeszcze przed wakacjami. Wizyta odbędzie się w czerwcu. Główny cel: podpisanie umowy na dostawy gazu.
W nadchodzącym tygodniu do Moskwy poleci wiceszef MSZ Andrzej Kremer, by ustalić szczegóły wizyty. W tym samym celu w marcu rosyjską stolicę odwiedzi szef naszej dyplomacji Radosław Sikorski. Wizyta to skutek rozmowy Donalda Tuska z Władimirem Putinem, która odbyła się 29 stycznia na szczycie gospodarczym w szwajcarskim w Davos.

Początkowo mówiło się, że premier Putin odwiedzi naszą stolicę wiosną.
Termin ten jednak nie do końca odpowiadał stronie polskiej. Rządowi zależy na tym, żeby jeszcze przed wizytą podpisać umowę na dostawy gazu z Kataru, które uniezależniałby nas od Rosji. Wizyta emira w Warszawie zaplanowana jest na kwiecień.

Jednym z celów Putina w Polsce jest podpisanie wygasającej właśnie umowy z Gazpromem. Nasza pozycja w negocjacjach wzrośnie właśnie wtedy, gdy będziemy już współpracować z Katarem.
Wizyta premiera Rosji ma być zwieńczeniem trwających od blisko dwóch lat starań rządu Donalda Tuska o poprawę stosunków ze wschodnim sąsiadem. Zdaniem profesora Jerzego Pomianowskiego Polska pokazała Rosji, że jest pełnoprawnym partnerem, z którym należy rozmawiać. Zdaniem profesora zmiana rządu zaowocowała również zmianą stosunków z sąsiadem. - Polscy politycy wreszcie przestali traktować Putina jak szpiega na przepustce i chcą z nim usiąść przy stole i rozmawiać - stwierdza prof. Jerzy Pomianowski.

Zdaniem osób z kręgu rosyjskiej dyplomacji poprawa stosunków jest możliwa, bo Kreml docenił "wstrzemięźliwą" postawę Warszawy w trakcie styczniowego konfliktu gazowego między Rosją a Ukrainą.

Ale nie tylko to skłoniło Władimira Putina do przyjazdu do naszego kraju. Kreml uznał także, że próba izolowania Polski okazała się nieskuteczna. Rosjanie zrozumieli, że polskie wpływy w Unii Europejskiej są zbyt duże, aby opłacało się zamrażać stosunki z Warszawą.


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się