Menu Region

Mariusz Staniszewski:Czyja krew była cenniejsza

Mariusz Staniszewski:Czyja krew była cenniejsza

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

publicysta "Polski"

4Komentarze Prześlij Drukuj
Po przyjęciu ustawy o pozbawieniu wysokich emerytur byłych esbeków i generałów wprowadzających stan wojenny przychodzi czas na oddanie sprawiedliwości tym, którzy stali po drugiej stronie barykady.
Dziś w Sejmie ma być pierwsze czytanie ustawy o "zadośćuczynieniu rodzinom ofiar wystąpień wolnościowych w latach 1956-1983". Każdy członek rodziny osoby zamordowanej w czasie wystąpień antykomunistycznych może liczyć na 50 tys. zł odszkodowania.

Trudno w jakikolwiek sposób podważać słuszność tej inicjatywy. Ofiarom należą się przecież nie tylko cześć i pamięć. Wymiar materialny jest tu równie istotny. Ale projekt niesie ze sobą niebezpieczeństwo. Jest zamknięty, bo mówi o 136 osobach, które zginęły w czasie demonstracji. W ten sposób różnicuje ofiary. Ten, kto otrzymał kulę na Wybrzeżu, jest ważniejszy od tego, kto został śmiertelnie pobity przez SB w krakowskiej kamienicy. Albo od zakatowanego na śmierć przez milicjantów na warszawskim komisariacie.

Na dodatek jako górną granicę represji określa 22 lipca 1983 r. - moment zakończenia stanu wojennego. A więc śmierć górnika z kopalni Wujek była większą tragedią niż porwanie, bestialskie torturowanie i zamordowanie warszawskiego kapłana w 1984 r.

Rodziny ofiar zamordowanych skrytobójczo nie dostaną pieniędzy z urzędu, ale same muszą starać się o odszkodowanie na podstawie wcześniejszej ustawy uchwalonej za poprzedniego rządu. Nie mogą jednak liczyć na 50 tys. zł, ale najwyżej na połowę tej sumy.

To wszystko brzmi bardzo niebezpiecznie. Jeśli ustawa weszłaby w życie w obecnym kształcie, mielibyśmy do czynienia z precedensem. Ustawa oceniałaby, czyje krew i cierpienie były więcej warte. Aż trudno sobie wyobrazić, co poczułyby rodziny "mniej wartościowych ofiar". Ale na szczęście to dopiero pierwsze czytanie i posłowie będą jeszcze mieli czas, by naprawić błędy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Dlaczego człowieku mącisz?

+21 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

działacz_Solidar (gość)  •

Panie Staniszewski pan jest nikim. Kto pana upoważnił do zabierania głosu? Gdzie pan był jak Ojczyzna była w potrzebie?

odpowiedzi (0)

skomentuj

edebrane emerytury

+16 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lion (gość)  •

Panie Staniszewski,to jest zemsta!!!!!!!!!!!! i nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością.

odpowiedzi (0)

skomentuj