Menu Region

Laserowe zegary zastąpią kierowców i pilotów samolotów

Laserowe zegary zastąpią kierowców i pilotów samolotów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

S. Swinford, R. Waite "The Times"

Prześlij Drukuj
Naukowcy opracowali zegary nowej generacji, które przez blisko dwa miliardy lat nie pomylą się nawet o sekundę.
Dzięki zastosowaniu tych nowych, superprecyzyjnych urządzeń do pomiaru czasu satelity będą mogły śledzić ruchome obiekty z dokładnością poniżej jednego metra. To z kolei umożliwi skonstruowanie automatycznych samochodów oraz autopilotów, które sprowadzą samolot na ziemię bez udziału człowieka.

Laboratoria w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, we Francji i w Japonii rywalizują ze sobą w skonstruowaniu zegara, który będzie na tyle dokładny, że nie zgubi ani sekundy od chwili Wielkiego Wybuchu 13,7 mld lat temu.
Naukowcy wierzą, że taka maszyna powstanie w ciągu najbliższej dekady. Nowe urządzenia znane są jako zegary optyczne. Wykorzystano w nich bowiem laser, który "obserwuje" i mierzy częstotliwość, z jaką drgają elektrony w atomach. Umożliwia im to dzielenie czasu na coraz mniejsze przyrosty.

Najbardziej zaawansowany zegar, stworzony przez amerykańskich badaczy z Narodowego Instytutu Standardów i Technologii (NIST) w Boulder, mierzy drgania elektronów w jonach rtęci i potrafi bezbłędnie wskazywać czas przez ponad 1,7 mld lat. Najdokładniejszymi urządzeniami stosowanymi do tej pory były zegary atomowe, które mierzyły czas z dokładnością do jednej sekundy na ponad 80 mln lat. Dla porównania zwykły zegarek na rękę myli się o około 15 sekund na miesiąc.

Międzynarodowy Komitet Miar i Wag w podparyskim Sevres planuje zastąpienie zegarów atomowych optycznymi do roku 2020.

- Przyszłość należy do zegarów optycznych. To pasjonujący wynalazek. Prace nad jego wykorzystaniem zakończą się do 2015 roku - przekonuje dr Elise Arias z komisji ds. czasu i częstotliwości.
Europejska Agencja Kosmiczna rozważa wyposażenie satelitów w zegary optyczne w ramach programu tzw. wizji kosmicznej, badającego sposoby wykorzystania kosmosu dla postępu naukowego w latach 2015-2025.

Tłum. Grzegorz Gutkowski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się