Menu Region

Białoruś: Wschodnie Partnerstwo to ciekawy pomysł, ale...

Białoruś: Wschodnie Partnerstwo to ciekawy pomysł, ale dziękujemy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Minister spraw zagranicznych Białorusi Siergiej Martynow wysoko ocenił projekt Wschodniego Partnerstwa przygotowany przez Unię Europejską. Polityk zaznaczył jednak, że jego kraj nie rozważa w najbliższej perspektywie ubiegania się o członkostwo w Unii.
W wywiadzie dla pierwszego programu państwowej telewizji Martynow podkreślił, że Białoruś nie prosi wspólnoty o pomoc, ale tylko zgłasza chęć współpracy w tych dziedzinach, które są w kręgu zainteresowań zarówno Mińska, jak i Brukseli. Minister wskazał na współpracę w zakresie ochrony granic, walki z przestępczością zorganizowaną, ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego.

Szef białoruskiej dyplomacji poinformował, że współpraca Białorusi z Unią Europejską weszła w nowy wymiar. Zdaniem Siergieja Martynowa stosunki Mińska z Brukselą charakteryzuje pragmatyzm i wzajemny szacunek.

Białoruski dyplomata uważa, że wkrótce zostaną osiągnięte porozumienia związane z wymianą handlową, tranzytem, odprawami celnymi i ruchem bezwizowym.

Siergiej Martynow ujawnił, że w ramach Wschodniego Partnerstwa rozważana jest możliwość budowy autostrady łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym. Szef białoruskiej dyplomacji przyznał, że jego kraj oczekuje zaproszenia do udziału w unijnym szczycie poświęconym wschodniej polityce Unii Europejskiej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się