Menu Region

L. Kaczyński po spotkaniu z Abbasem

L. Kaczyński po spotkaniu z Abbasem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezydent spotkał się z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Lech Kaczyński zadeklarował, że Polska jako kraj pozostający w dobrych stosunkach zarówno z Izraelem i krajami arabskimi chce w miarę swoich możliwości zaangażować się w proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.
Polski prezydent podkreślił, że choć jest postrzegany jako polityk proizraelski, nie akceptuje działań podjętych przez Tel-Awiw w Strefie Gazy w ostatnich miesiącach.

Przywódca Autonomii Palestyńskiej po raz kolejny złożył kondolencje z powodu zamordowania przez talibów polskiego inżyniera w Pakistanie. Mahmud Abbas mówił, że Polska ze względu na swoją pozycję dyplomatyczną jest predysponowana do zaangażowania się w proces pokojowy.


Abbas zaznaczył, że pokłada duże nadzieje w nowej administracji amerykańskiej w związku z procesem pokojowym. Zapewnił też, że będzie współpracował z każdym rządem izraleskim, który zostanie wyłoniony w nadchodzących wyborach.

Mahmud Abbas przyleciał do Polski na zaproszenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zaproszenie to zostało przekazane kilka tygodni temu, gdy w Strefie Gazy trwała izraelska operacja. Wcześniej z szefem dyplomacji Autonomii Palestyńskiej rozmawiał minister Radosław Sikorski. Mówił o potrzebie pokoju na Bliskim Wschodzie.

W ramach podróży po Europie Prezydent Autonomii odwiedził już Paryż, Strasburg i Londyn. Występując w Strasburgu oskarżył Izrael o działania mające nie dopuścić do powstania państwa palestyńskiego. Zaapelował też do społeczności międzynarodowej o wywarcie nacisku na Tel-Awiw tak, by podjął on decyzje korzystne zarówno dla Izraela i Autonomii. Dzień później w Londynie Mahmud Abbas wyliczył, że do odbudowania zniszczeń wojennych potrzeba 15 miliardów dolarów. Wezwał też o udzielenie podstawowej pomocy humanitarnej Palestyńczykom.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się