Menu Region

Wyspy Brytyjskie roją się

Wyspy Brytyjskie roją się od szpiegów z całego świata

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Adam Synowiec

Prześlij Drukuj
Dwie dziesiątki wywiadów narodowych szpiegują w najlepsze na Wyspach Brytyjskich. Do najbardziej aktywnych należą narodowe agencje szpiegowskie z Rosji i Chin. To dane z najnowszego i oznaczonego pieczątką "Zastrzeżone" raportu komórki wywiadu wojskowego z Whitehall.
Samo amerykańskie CIA 40 procent swej aktywności związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa Stanom Zjednoczonym poświęca na działalność na terenie Wielkiej Brytanii, uważając, że następny ewentualny atak terrorystyczny na USA najpewniej przygotują zamachowcy z Pakistanu, ale z brytyjskimi paszportami.

O rozpoczętej w zeszłym miesiącu na Wyspach nowej operacji antyterrorystycznej Centralnej Agencji Wywiadowczej poinformował prezydenta Baracka Obamę nowy szef CIA. Amerykańska agencja wywiadu już zrekrutowała w Wielkiej Brytanii rekordową liczbę tajnych informatorów w społeczności muzułmańskiej. Po to, by obserwować ponad dwa tysiące osób podejrzanych o terroryzm, które są na listach brytyjskiego kontrwywiadu.

To właśnie MI5 poinformowało, że wyspiarze są celami czterech z dziesięciu operacji CIA przeprowadzanych teraz w celu przeciwdziałania ewentualnym zamachom na Stany Zjednoczone. Jak podał właśnie "The Sunday Telegraph", najnowsza akcja została zainicjowana w zeszłym miesiącu po krwawym zamachu terrorystów w Bombaju.

Wcześniej przez ponad półtora roku CIA budowało w Wielkiej Brytanii siatkę swych agentów do walki z Al-Kaidą. To informacje pozyskane przez agentów CIA działających w Anglii pozwoliły zapobiec bardzo wielu atakom terrorystycznym na Wyspach.

Jak również zlokalizować miejsca pobytu Rashida Raufa, urodzonego w Wielkiej Brytanii członka Al-Kaidy podejrzewanego o przygotowania do wysadzenia nad Atlantykiem samolotu pasażerskiego w 2006 roku. Rauf został wytropiony w Pakistanie i zabity amerykańską rakietą w listopadzie zeszłego roku.

Eksperci Stanów Zjednoczonych nadal namawiają do powiększenia liczby agentów CIA w Wielkiej Brytanii, uważając, że MI5 jest zbyt nieliczne, żeby radzić sobie z problemami terroryzmu islamskiego. Mimo że do roku 2011 skład osobowy kontrwywiadu na Wyspach ma się podwoić (do 4,1 tys. pracowników).

Siatka CIA działa w Wielkiej Brytanii za oficjalnym zezwoleniem rządu Jej Królewskiej Mości. Zgodnie z zasadą, że to "najbardziej szczególna część naszych wzajemnych specjalnych stosunków", jak się bardzo często powtarza w rozmowach pomiędzy Londynem a Waszyngtonem.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się