Menu Region

Pocałunki w laboratorium, czyli chemia miłości odkryta

Pocałunki w laboratorium, czyli chemia miłości odkryta

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jonathan Leake "The Times"

2Komentarze Prześlij Drukuj
Jeśli wierzyliście, że między wami a ukochaną osobą jest jakaś szczególna chemia, to prawdopodobnie macie rację.
Jeśli wierzyliście, że między wami a ukochaną osobą jest jakaś szczególna chemia, to prawdopodobnie macie rację. Badacze ustalili, że namiętny pocałunek wysyła do mózgu silny sygnał chemiczny, który sprawia, że partner czuje się podniecony, szczęśliwy lub odprężony. Ten hormonalny impuls przypuszczalnie jest pobudzany przez zawarte w ślinie feromony.

- Nasze badania pokazują, że całowanie się jest zjawiskiem bardziej złożonym, niż do tej pory myśleliśmy - mówi Wendy Hill , profesor psychologii z Lafayette College w amerykańskim stanie Pensylwania. - Pocałunek uruchamia zmiany hormonalne oraz wiele innych mechanizmów, o których nie mieliśmy pojęcia.

Nadrabianie zaległości w tej dziedzinie zajęło naukowcom sporo czasu. Już William Szekspir wiedział, co się dzieje podczas pocałunku. W jego najsłynniejszym dramacie Romeo mówi do Julii: "O, niech tych ust ustami dotknę spragnionymi: Gdy wiary z nich zaczerpnę, już mnie w raj przywiodły!" (przekł. Stanisław Barańczak).

Prof. Hill postanowiła sprawdzić, czemu zetknięcie się dwóch par ust wywołuje aż tak silną reakcję emocjonalną. W tym celu u 15 heteroseksualnych par zmierzono poziom oksytocyny i kortyzolu przed oraz po trzymaniu się za ręce, a także przed pocałunkiem oraz po nim.

Oksytocyna jest hormonem związanym z pozytywnymi uczuciami, a kortyzol - ze stresem. Oczekiwano więc wzrostu stężenia tego pierwszego i spadku drugiego. Początkowe wyniki to potwierdziły, ale z jednym wyjątkiem: poziomu oksytocyny, który u kobiet się obniżył.

Prof. Hill i jej współpracownicy tłumaczyli sobie ten nieoczekiwany rezultat faktem, że eksperyment przeprowadzono w mało romantycznej scenerii uniwersyteckiego ośrodka zdrowia. Testy zostały powtórzone w bardziej intymnych warunkach, z romantyczną muzyką w tle. Tym razem hormony zachowały się zgodnie z oczekiwaniami, jak można będzie przeczytać w biuletynie dorocznej konferencji American Association for the Advancement of Science, która odbędzie się w tym tygodniu w Chicago.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Miłość francuska

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Świntuszek (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prośba do tłumacza

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bua (gość)  •

Szanowny BT bardzo prosze podaj adres, gdzie można przeczytać ten tekst po angielsku.

odpowiedzi (0)

skomentuj