Menu Region

Podzielmy się bogactwem

Podzielmy się bogactwem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Barack Obama

Prześlij Drukuj
Kryzys to nie czas na partyjne spory, lecz na wspólne zdecydowane działanie i reformy. Tylko razem zdamy trudny egzamin, przed którym stoimy. Nie wolno nam zmarnować tej szansy
Dzisiaj jest już dla wszystkich oczywiste, że odziedziczyliśmy najgłębszą i najtrudniejszą recesję od czasów Wielkiego Kryzysu w latach 30. W ciągu minionego roku zniknęły miliony miejsc pracy, a z dziesiątek milionów kont emerytalnych, na które Amerykanie tak skrzętnie odkładali pieniądze, wyparowały środki. Ludzie martwią się o to, co przyniesie jutro.

Amerykanie oczekują od Waszyngtonu działań na miarę trudności, z którymi borykają się na co dzień - działań na tyle szybkich, odważnych i mądrych, aby wydźwignęły nas z kryzysu.


Im dłużej będziemy zwlekali z pracą nad ożywieniem gospodarki, tym więcej ludzi straci pracę, oszczędności i domy. A jeśli nic nie zrobimy, recesja może trwać wiele lat. Z naszej gospodarki zniknie jeszcze 5 milionów miejsc pracy. Bezrobocie osiągnie dwucyfrowy poziom. Nasz kraj głębiej pogrąży się w kryzysie, którego w pewnym momencie być może nie będziemy w stanie zahamować.

Dlatego tak bardzo mi zależy na programie ożywienia gospodarki rozpatrywanym przez Kongres. Dzięki niemu stworzymy lub uratujemy ponad 3 miliony miejsc pracy w ciągu następnych dwóch lat, zapewnimy natychmiastowe ulgi podatkowe 95 procentom pracujących Amerykanów, pobudzimy wydatki przedsiębiorstw i konsumentów oraz wzmocnimy gospodarcze fundamenty naszego kraju na przyszłość.

Program ten jest czymś więcej niż sposobem na doraźne zwiększenie wydatków - jest strategią długofalowego rozwoju i szansą dla takich obszarów jak energia odnawialna, służba zdrowia i szkolnictwo. Strategia ta będzie realizowana z bezprecedensową przejrzystością i mechanizmami rozliczania beneficjentów, tak aby Amerykanie wiedzieli, gdzie i w jaki sposób wydawane są dolary z ich podatków.

W ostatnich dniach pojawiają się niemądre uwagi krytyczne wobec tego programu, oparte na skompromitowanych teoriach, które wpędziły nas w ten kryzys - słyszymy, że same obniżki podatków wystarczą do rozwiązania naszych problemów, że ogromnym wyzwaniom, przed którymi stoimy, możemy sprostać za pomocą półśrodków i małych kroków, że nasza gospodarka będzie się wspaniale rozwijała, nawet jeśli zignorujemy takie fundamentalne kwestie jak niezależność energetyczna i wysokie koszty opieki zdrowotnej.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się