Menu Region

Emerytalny szok czeka policjantów

Emerytalny szok czeka policjantów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Krajewski, Joanna Ćwiek

Prześlij Drukuj
W porządkowaniu finansów i ukracaniu emerytalnych przywilejów rząd idzie dalej, niż się spodziewano. Teraz przyszedł czas na policję.
Nie tylko 25 lat w służbie, ale także skończone 55 lat życia - dopiero spełnienie tych dwóch warunków łącznie będzie uprawniało policjanta do przejścia na pełną emeryturę. A to oznacza, że funkcjonariusze zostaną zmuszeni do tego, by pracować nawet dwa razy dłużej niż dziś. Teraz nabierają praw emerytalnych już po 15 latach pracy. I co roku po tym czasie odchodzi ze służby 500-600 osób. Niektóre już w wieku 35 lat.

W dodatku 75 proc. policjantów idzie na emeryturę, nie przekroczywszy 25-letniego stażu pracy. To kolejne 5,5 tys. osób rocznie. Co roku tacy wcześniejsi policyjni emeryci kosztują nas 150 mln zł. Nie tylko pobierają świadczenia, ale także dorabiają sobie na boku, np. w agencjach ochrony.

Reforma mundurówek - prócz oszczędności - ma także zatrzymać w służbie doświadczonych fachowców. Resort liczy na to, że wielu zdecyduje się przepracować ponad 30 lat. Zachętą ma być sposób naliczania świadczeń emerytalnych. Funkcjonariusz, który spełni oba warunki (tzn. ma skończone 55 lat i 25-letni staż pracy) dostanie emeryturę w wysokości 80 proc. swoich poborów z ostatnich trzech lat. To o 5 proc. więcej, niż maksymalnie może dostać dziś po 29 latach pracy.

Nowe przepisy przewidują także opcję, że przejście w stan spoczynku będzie możliwe po spełnieniu tylko jednego warunku, czyli 25-letniego stażu pracy. Jednak w tym przypadku emerytura wyniesie zaledwie 65 proc. uposażenia.

Te zmiany mają prócz policji objąć funkcjonariuszy ABW, agencji wywiadu, CBA, BOR, straży granicznej i pożarnej, a także pracowników wywiadu oraz kontrwywiadu wojskowego. Policjanci dostali projekt do konsultacji. Są oburzeni i zapowiadają protesty.Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się