Menu Region

Andrzej Godlewski: Lekarze pracują na policjantów

Andrzej Godlewski: Lekarze pracują na policjantów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

szef działu opinie

41Komentarzy Prześlij Drukuj
Kiedy prof. Zbigniew Religa skończył 62 lata, przeprowadził pionierską operację serca. Kiedy policjant albo strażak kończy 40 lat, odchodzi na emeryturę. Czy to nie dziwne?
Według związkowców nie. Ich zdaniem praca w policji i innych mundurowych służbach jest tak wymagająca, że już po 15 latach musi przysługiwać prawo do emerytury. Na szczęście szef MSWiA Grzegorz Schetyna ma w tej sprawie inny pogląd.

W czasach PRL rządzącym z każdym rokiem brakowało pieniędzy. By nie tracić poparcia, władza przyznawała przywileje kolejnym grupom społecznym. Wcześniejsze emerytury m.in.
dla nauczycieli czy służb były jednym z takich prezentów. Ten system sprawił, że dziś trzy czwarte pracowników służb mundurowych odchodzi na emeryturę przed ukończeniem 55. roku życia. Doprawdy nie wiem, dlaczego lekarze, budowlańcy czy inżynierowie mają pracować kilka lat dłużej i składać się na mundurowe świadczenia?

Dziś w "Polsce" opisujemy projekt MSWiA przewidujący, że mundurowi, którzy rozpoczęli pracę po 1.01.1999, nabędą prawo do emerytury dopiero po 25 latach służby i ukończeniu 55. roku życia. Dzięki temu ich świadczenia będą wyższe średnio o kilka procent. Ten pomysł - wzorowany na rozwiązaniach z innych krajach UE - już wywołał sprzeciw policyjnych związków.

Rozumiem ich racje, ale ich nie podzielam. To jasne, że zamiast kilkuset złotych więcej emerytury (ale w zamian za 10 lat dodatkowej służby) wolą mniejsze świadczenia i wolny czas, kiedy mogą dorobić parę tysięcy złotych. Jednak w tej sprawie nie chodzi tylko o oszczędności (MSWiA zyska na tej zmianie dopiero za kilkanaście lat). To kwestia przede wszystkim sprawiedliwości społecznej.

Niedawno blisko 800 tysięcy Polaków straciło prawo do wcześniejszych emerytur. Dlaczego więc specjalnymi uprawnieniami ma się cieszyć 60 tysięcy funkcjonariuszy (to ci, którzy zaczęli służbę po 1.01.1999 r.)?

Mimo dwudziestu lat naszego kapitalizmu nadal wielu Polaków marzy o tym, by możliwie wcześnie zacząć przestać pracować. Ucieczka z rynku pracy to coś, co ciągle odróżnia nas od innych Europejczyków. Nie jest to wcale wynik mentalności homo sovieticus, ale obawa przed nieskutecznością państwa.

Boimy się, że po pięćdziesiątce stracimy zatrudnienie i zostaniemy bez środków do życia. Dlatego walka o głodowe renty i wcześniejsze emerytury toczy się do upadłego. Rządowi łatwiej by szło ograniczanie tych świadczeń, gdyby więcej ludzi uwierzyło np., że Program 50+ nie pozostanie tylko na papierze i dzięki niemu uda się zdobyć nowe kwalifikacje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

39

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Szanowny Panie geddeon

+8 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kami  •

Na wstępnie chciałabym wyrazić zdumienie, że po – jak sądzę – wnikliwym przeczytaniu mojego postu, wciąż nazywa mnie pan mężczyzną.... (a używam tam kilkakrotnie formy, która - jak mi się wydawało jednoznacznie wskazuje na moją płeć. Chyba, że nie przeczytał pan mojego posta do końca, a poniosły pana nerwy i chciał pan mnie werbalnie zamordować - ale o to pana, mimo całego jadu jaki pan pod moim adresem sączy, nie podejrzewam....)
Druga rzecz, drobnostka, ale skoro pan się przyczepił - czuję się w obowiązku ripostować - mam wolny zawód i nienormowany czas pracy - a z biura, w trakcie wykonywania zajęć służbowych, pisać nie mam zwyczaju. I cóż - musi mi pan uwierzyć na słowo.
Tyle w kwestii formalnej. Proszę zauważyć, że powtarza pan argumenty przytoczone wcześniej przez różnych ludzi na dwóch stronach forum. Warto to było jednak przeczytać i się nie powtarzać, bo szkoda cennego czasu tych, którzy prawdopodobnie będą to czytać. O ile mnie pamięć nie myli nie napisałam nic o strażakach. Tylko o policji. I moją tezę podtrzymuję. Strażak to rzeczywiście niebezpieczny zawód, wymagający odwagi i gotowości do poświęceń.... ale bycie krawężnikiem, którego jedynym obowiązkiem jest machanie lizakiem i wlepianie mandatów - nie wymaga niczego - a przynajmniej w praktyce, bo teoria jest pewnie inna, jakieś egzaminy, testy, itp. - ani wykształcenia ani żadnych przymiotów które uzasadniałyby niepohamowany pęd tej grupy zawodowej do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę (i dorabiania sobie na boku co za tym idzie). To zresztą tyczy się pana argumentu, że ci biedni ludzie mają 40 procentową emeryturę – i tak trzy razy więcej często dorabiają na boku. Może to stereotypowe co piszę – ale swoje źródło gdzieś takie informacje mają, nieprawdaż? Poza tym pisanie w kontekście „niebezpiecznego zawodu” o straży miejskiej to już naprawdę przegięcie….
Wracając: Kto nie lubi policji pyta pan - proszę zapytać, kto lubi. Może ci, dla których policja cokolwiek kiedyś zrobiła - a takich jest niewielu. Kradzieże, o których pisałam w poprzednim poście, dotyczyły kilku moich znajomych - nie były drobne. Proszę mi wierzyć - w żadnym z tych przypadków policja nie pofatygowała się znaleźć sprawcy - być może dlatego, że my jesteśmy maluczkimi, nic nie znaczącymi obywatelami i pomoc nam nie jest ani medialna ani spektakularnie poprawiająca statystyki, więc nie warto. Nie mamy też pieniędzy, żeby panom funkcjonariuszom pod stołem wręczyć... Więc po pół roku przychodziły tym ludziom listy, że "z powodu nie wykrycia sprawcy..." itp. Stąd moje teza, że do siedzenia za biurkiem, czy wyrabiania mandatowych statystyk nie trzeba być herosem - to sobie mogą robić i po sześćdziesiątce. Nie nazywajmy tej pracy narażaniem życia. I proszę nie zderzać pustych frazesów o katolicyzmie naszego społeczeństwa, z brakiem poszanowania dla prawa, bo po pierwsze religia nie ma tu nic do rzeczy, dobrze pan to wie, a po drugie myli pan brak poszanowania dla prawa z brakiem poszanowania dla policji - to dwie różne rzeczy. Prawda jest taka, że Polacy nie szanują policji z winy samych funkcjonariuszy, którzy szanse na ten szacunek swoją postawą, lenistwem, czy niedbalstwem wielokrotnie przekreślają. Pomysł: może warto więc to rozgraniczyć – i wcześniejsze emerytury przyznawać tym, którzy faktycznie zmuszeni są coś robić, na przykład właśnie strażakom…
I proszę mi tu nie próbować insynuować jakiejś opcji politycznej, czy też przynależności partyjnej, pisząc "mój tuskowy rząd" - to nie ma nic wspólnego z tym, kto aktualnie rządzi. Gdyby pomysł z emeryturami przyszedł do głowy jego eminencji Kaczyńskiemu - nie zmieniłoby to mojej opinii.
Pozdrawiam

odpowiedzi (0)

skomentuj

do jaśnie pana kami

+6 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

geddeon (gość)  •

Panie kami
Ciekawy jestem dlaczego pan zamiast pracować pisze komentarze ? pana praca nie dotyczy ??
Przecież pan płaci ciężkie podatki... I niech pan sobie wyobrazi że my też je płacimy....
co do pańskich porównań do lekarza chirurga to mam pytanie>
Czy ten pana przykładowy chirurg ma w swoim zakresie obowiązków narażanie własnego życia i zdrowia ? Widać że ma pan bardzo blade pojęcie w ogóle o pracy w służbach mundurowych...
I czy ten chirurg zarabia po długich latach studiów (również na koszt podatnika) 2000 zł na rękę czy troszkę więcej ?? I czy może pracować dodatkowo przyjmując pacjentów i łojąc ich na niezłą kasę ?
Jeśli Policja nic nie robi to może należny ją rozwiązać ? Bo po co nam Policja skoro nic nie może i wg. pana nic im się nie należy.... Wtedy pewnie będzie pan szczęśliwy tyle że do tych ciężkich podatków doliczy pan sobie jeszcze haracz dla gangów o ile wcześniej ktoś panu nie zrobi "kuku"....
Jakby pan zauważył to większośc postów pisana jest przez strażaków (też przecież nierobów).... na pana utrzymaniu..... pan w zadnym wypadku nie nadawałby się nawet na lesniczego bo pana sposób myślenia jest tragiczny..... Skąd wniosek że posty pisane są w pracy ?? jakby pan miał odrobine rozeznania to wiedziałby pan że praca w służbach mundurowych jest także zmianowa. Tak samo mógłbym zapytać co pan powinien robić o 8:00 zamiast pisać komentarz ? Też się panu robić nie chce ?? Jeśli dla pana to co autor napisał jest logiczne to zapraszam do wstąpienia w szeregi mundurowych a skoro tak pan nie lubi Policji to zapraszam do straży... Wejdzie pan kilka razy do palącej się piwnicy gdzie jakiś mądry mieszkaniec przechowuje sobie butle z gazem i zobaczy pan sobie jak to jest miło i przyjemnie stać i gasić modląc się żeby przypadkiem któraś nie wybuchła....
na koniec miesiąca weźmie pan za te wszystkie narażania życia 2000 zł i utrzyma pan za to rodzinę i jeszcze odłoży.... a panu podobni będą pisać takie "tuskowe" pieśni chwalebne plując panu w twarz...bo ma pan możliwość odejść po 15 latach na 40%-ową emeryturę. :D
Dlaczego nikt nie lubi mundurowych ? hm.... nikt to znaczy kto ??
Bo jesteśmy narodem polskim (katolickim) gdzie poszanowanie dla jakiegokolwiek prawa jest nie modne a wręcz głupie (mentalność pozostała po socjalizmie)... Nie lubią Policji : przestępcy... bo ich łapią a sądy wypuszczają.... Drogówki nie lubią kierowcy > bo im ładują mandaty za przeginanie z prędkością na drogach... lub gdy jeżdżą po pijanemu.... Celników nie lubią przemytnicy itd itp
Pan do której grupy się kwalifikuje ??
Skoro uważa pan że płaci ciężkie podatki na mundurowych z których tak naprawdę pański tuskowy rząd cudotwórców daje tylko ochłapy na uposażenie i chce pan koniecznie aby stała się sprawiedliwość społeczna (nie mylić ze zwykłą sprawiedliwością) to proszę powiedzieć kto wstąpi do pracy do służb mundurowych za kilka lat ?? czy znajdą się tacy co będą chcieli pracować do 55 roku zycia za 2000 zł codziennie narażając własne życie i zdrowie z obowiązku ??
I czy w wieku 50 lat równiez będa zdawali tak dobrze testy fizyczne jak w wieku 25-40 lat ??
czy będa mieli tak dobre zdrowie ze nie będzie problemów z badaniami okresowymi które muszą wyjść idealnie ??
Autor może pana wpisać na + ... przecież o taki efekt mu chodziło....

Pozdrawiam i lepiej żeby pan nie musiał korzystać z usług mundurowych.... bo co pan wtedy powie ? że do pożaru przyjechali niemrawi staruszkowie w hełmach ? a przed chuliganami mają bronić pana mienie lub na meczu rozpędzać zdziczałych kiboli dziadki z laskami zamiast pałek ? Wtedy niech pan sobie przypomni artykuł..... czego panu (nie) życzę

PS. nie zauważyłem żeby w radiowozach były biurka i gliniarze pili na nich kawę.... Na stadionach tez nie widziałem takich przesuwnych na kółkach z kawą... ale pan pewnie bardziej obeznany w tej problematyce to pewnie widział....

PS 2. Szkoda ze autor tego artykułu jakoś nie chce nawet kilka słów skreślić y przekonać nas mundurowych że nie mamy racji ..... Czyżby brak odwagi ?? Argumentów ?? Czy faktycznie artykuł pisany tylko pod publiczkę lub na zlecenie......

odpowiedzi (0)

skomentuj

zamiast pisać na tym forum policjanci powinni chyba pracować... :P

+7 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kami  •

A ja w dalszym ciągu nie rozumiem, dlaczego panom policjantom trudniej jest jeździć radiowozami po mieście niż chirurgom przeprowadzać operacje na otwartym sercu. Bo prawda jest taka, że - to odnośnie niektórych argumentów przytoczonych w postach powyżej - ja policjanta ścigającego przestępców widziałam ostatnio w serialu telewizyjnym. Nasza policja NIE funkcjonuje - to granda, że ci ludzie za picie kawy i sporządzania raportów zza biurek żądają nie tylko krótszego czasu pracy, ale też jakichś podwyżek, czy emerytur. I to, co napisał p. Godlewski jest zwyczajnie logiczne i prawdziwe a powyższe posty w większości pisali chyba niestety funkcjonariusze policji, którym się zwyczajnie robić nie chce... (swoją drogą większość tych postów pisana jest w godzinach pracy w biurach - to też obrazuje czym się smerfy zajmują zamiast łapać przestępców). Śmiać mi się chce jak patrzę na waszą skuteczność głównie dlatego, że kilka razy zwracałam się już do was o pomoc - i zawsze odsyłaliście mnie z kwitkiem, albo sprawa została umorzona "z powodu braku wykrycia sprawcy"... Za picie kawy za biurkiem NIC wam się nie należy, a już na pewno nie wcześniejsza emerytura, płacona do tego z moich podatków.
A wracając do głównego wątku - lekarz to zawód, wymagający wielkich umiejętności i odpowiedzialności, a przez to budzący szacunek. Ci ludzie studiują wiele lat, a potem całe życie się uczą, zmagając przy tym z potworną odpowiedzialności za ludzkie życie. Większość tych rzeczy odnosi się także do zawodu policjanta - ale najczęściej tylko teoretycznie.....
Zamiast więc kłapać, że "wam się należy" państwo mundurowi - zastanówcie się czasem dlaczego nie dość, że was nikt nie szanuje, to nawet nie lubi. :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Brawo Rząd

+7 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mundurowiec (gość)  •

Oszczędności będą super za te kilkanaście lat, bo zamiast wypłacać emerytury będą jednorazowo wyprawiać pogrzeby . Bo średnia długość życia mundurowego wynosi 55 lat. Nie wierzycie , sprawdźcie na stronie Zakładu Emerytalno Rentowego MSWiA.

odpowiedzi (0)

skomentuj

woda z mózgu

+9 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ramol (gość)  •

cytuję za "panem redaktorem":
Rozumiem ich racje, ale ich nie podzielam. To jasne, że zamiast kilkuset złotych więcej emerytury (ale w zamian za 10 lat dodatkowej służby) wolą mniejsze świadczenia i wolny czas, kiedy mogą dorobić parę tysięcy złotych. Jednak w tej sprawie nie chodzi tylko o oszczędności (MSWiA zyska na tej zmianie dopiero za kilkanaście lat).
panie redaktorze niech pan najpierw ze zrozumieniem przeczyta założenia do projektu zmian ( czego jak czego, ale czytania ze zrozumieniem od kogoś mieniacego się publicystą należy wymagać)a później wypisuje takie bzdury, chyba że to problem z edukacją w dziedzinie matematyki;
wg mojej znajomości tej dziedziny nauki to jakby nie liczyć maksymalna emerytura wg nowych załozeń jest niższa od obecnej maksymalnej;
( a gdyby to było za trudne dla pana redaktora to podpowiadam: różnica
tkwi w sposobie naliczania podstawy do wyliczenia tejże emerytury)
więc niech pan nie próbuje robic ludziom wody z mózgu, bo pana pisanina jakos tak bardzo przypomina mi styl pisania z okolic stanu wojennego i okresu go poprzedzajacego
załączam wyrazy szacunku dla publicystów rzetelnie wykonujacych swój zawód

odpowiedzi (0)

skomentuj

co za palantunio to pisal?

+7 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jan nowak (gość)  •

co to za palant to pisal?

odpowiedzi (0)

skomentuj

???

+8 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

??? (gość)  •

cyt:"Doprawdy nie wiem, dlaczego lekarze, budowlańcy czy inżynierowie mają pracować kilka lat dłużej i składać się na mundurowe świadczenia? "

Moze dlatego ze sluzby mundurowe jako jedyne NARAZANIE WLASNEGO ZYCIA MAJA WPISANE W OBOWIAZKI.
moze tez dlatego ze jak budowlaniec zle polozy cegle to nie pojdzie siedziec( a policjant moze jesli cos zle zrobi), moze dlatego ze w inzyniera nie rzucaja na meczu plytami chodnikowymi, moze dlatego ze w przeciwienstwie do lekarzy mundurowi nie moga przyjmowac "wyrazow wdziecznosci".

Ktos zaraz powie : przeciez wiedziales w co sie pchasz. Owszem wiedzialem, wiedzialem tez ze po 15 latach wymagajacej niebezpiecznej pracy bede mogl pojsc na emeryture a teraz ktos mi chce powiedziec ze jednak nie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zyczenia

+8 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zalamany (gość)  •

Panu redaktorowi zycze z calego serca, zeby w chwili gdy ktos obije mu twarzyczke i skradnie cos wartosciowego za sprawcami popedzili 55letni policjanci ktorzy po 100m padna na zawal.A gdy bedzie mu sie mieszkanko palilo przyjada 55letni strazacy, ktorzy beda musieli co pietro robic 5minut przerwy na zlapanie oddechu.

Jest takie powiedzenie, nie zmienia sie zasad w trakcie gry. Chca zmieniac prawa do emerytur, w porzadku, ale tylko tym ktorzy beda sie dopiero przyjmowac, bo z tego co ja pamietam jak podpiysywlame rozkaz o przyjeciu do sluzby to obowiazywala ustawa w ktorej mialem prawo do emki po 15 latach. Ciekawe jakby tak pan redaktor dostal tylko polowe wyplaty zamiast kwoty wpisanej w umowe czy tez bylby zadowolony.

odpowiedzi (0)

skomentuj

????

+9 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WWW (gość)  •

Żenujący jesteś redaktorku. A ten tytuł wziąłeś chyba z kosmosu

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pytanie

+9 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rfał998 (gość)  •

Witam niech sejm obetna o połwe a nie czepiaja sie mundórowych zobaczcie posły osły co wy robicie i ile pieniedzy leci na wasze utrzymanie polowa sejmu by starczyla i senatu i gra!!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 »