Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie hotele gotowe na Euro 2012

Paweł Rydzyński
Hotel Cztery Pory Roku w Straszynie - cztery gwiazdki
Hotel Cztery Pory Roku w Straszynie - cztery gwiazdki Wawrzyniec Rozenberg
W kontekście organizacji Euro 2012 w Gdańsku można się martwić o wiele spraw. Czy stadion zostanie wybudowany na czas, czy znajdą się banki chętne do udzielenia kredytu bądź wyemitowania obligacji na pół miliarda złotych, czy powstaną drogi, czy z przebudową zdąży lotnisko w Rębiechowie... Na szczęście organizatorom rozgrywek ubyło jedno zmartwienie.

Liczba miejsc w luksusowych pomorskich hotelach przekracza już teraz kryteria przyjęte przez UEFA! Jej władze oczekują, że każde miasto gospodarz finałów Euro 2012 będzie dysponować 1220 pokojami w hotelach pięciogwiazdkowych, 1315 pokojami o standardzie czterogwiazdkowym i 210 pokojami w hotelach z trzema gwiazdkami.

- Normę pięciogwiazdkową wypełniamy w 106 procentach, czterogwiazdkową w 134 procentach, a trzygwiazdkową aż w 1400 procentach - chwali się Michał Brandt, rzecznik projektu Euro 2012 w Gdańsku. Jeszcze kilka tygodni temu Pomorze było pod kreską. W grudniu 2008 roku UEFA obniżyła jednak swoje wymagania co do liczby pokoi w hotelach pięciogwiazdkowych. Poprzednio żądała ich aż 1900!

Czy na zmianę decyzji wpłynął światowy kryzys?
- Nie sądzę. Raczej UEFA uznała, że nie będzie jej potrzebne aż tak dużo miejsc - mówi Michał Brandt. W hotelach 4- i 5-gwiazdkowych podczas Euro 2012 mieszkać będą zarówno VIP-y (tzw. UEFA Family), jak i najbogatsi kibice (tzw. goście korporacyjni), którzy wykupią w pakiecie nie tylko bilety na mecz, ale także m.in. noclegi w luksusowych hotelach, pakiet wycieczkowy i "rozrywkowy".

W hotelach trzygwiazdkowych zakwaterowany zostanie przede wszystkim personel techniczny UEFA.
Mimo obniżenia kryteriów przez UEFA hotelowe normy spełniają aktualnie tylko Gdańsk i Warszawa.
- Niespecjalnie obawialiśmy się problemów z hotelami. Rozpatrywaliśmy bowiem zorganizowanie noclegów na luksusowych liniowcach. Nie można zresztą wykluczyć, że mimo spełnienia normy UEFA, podczas Euro 2012 w trójmiejskich portach zacumują ekskluzywne statki pasażerskie - zwraca uwagę Michał Brandt.
Co ważne, UEFA nie bierze pod uwagę hoteli w samym tylko Gdańsku czy Trójmieście. Jej kryteria dotyczą wszystkich obiektów znajdujących się w promieniu 150 km lub dwóch godzin jazdy od stadionu. W przypadku Baltic Areny można zatem brać pod uwagę także m.in. Słupsk i Elbląg.

A także, uwaga, Toruń. UEFA wyraziła na to specjalną zgodę, bo choć gród Mikołaja Kopernika leży ok. 190 km od Gdańska, to podczas Euro 2012 szybki dojazd do Gdańska zapewni autostrada A1.
Gdańsk ma w swoim zasięgu Toruń, ale nie może brać pod uwagę Bydgoszczy. Tamtejsze hotele, zgodnie z decyzją UEFA, "wesprą" Poznań.

- Oba miasta są wartościowe, bo choć nie mają hoteli pięciogwiazdkowych, dysponują sporą liczbą miejsc w hotelach czterogwiazdkowych - zauważa Michał Brandt.
70 proc. gdańszczan wierzy, że Polska zdąży z przygotowaniami do Euro 2012 - wynika z badań przeprowadzonych w sześciu miastach, które będą gospodarzami (w tym miasta rezerwowe) na zlecenie spółki PL 2012, koordynującej przygotowania do Euro 2012 w całym kraju.

Średnia ogólnokrajowa także wynosi 70 proc. Największymi optymistami są poznaniacy (75 proc.), Gdańsk lokuje się na czwartej pozycji, a stawkę zamyka Wrocław (64 proc.). Na pytanie "Czy twoje miasto zdąży z przygotowaniami do Euro 2012?" twierdząco odpowiedziało 72 proc. gdańszczan. To jednak najsłabszy wynik, ex aequo z Warszawą i Krakowem. Średnia krajowa wyniosła 78 proc. I znów największy optymizm, aż 90-procentowy, zanotowano w stolicy Wielkopolski.
W sondażu padło też pytanie "Skąd czerpiesz informacje na temat przygotowań twojego miasta do Euro 2012?". Do wyboru była m.in. odpowiedź "Z codziennej prasy lokalnej". Najwięcej takich wskazań, po 65 proc., było w Gdańsku i Krakowie. Dla porównania - swoje dzienniki lokalne za wartościowe źródło informacji o Euro 2012 uważa 61 proc. poznaniaków, 59 proc. wrocławian, 53 Ślązaków i 41 proc. warszawiaków.

Im więcej gwiazdek, tym wyższy komfort wypoczywających w danej placówce gości

O tym, że hotel ma określoną liczbę gwiazdek, decyduje wypełnienie bardzo szczegółowych kryteriów. Dotyczą one zarówno powierzchni holu recepcyjnego czy pokoi ("jedynka" w hotelu 3-gwiazdkowym musi mieć co najmniej 10 m kw., w 4-gwiazdkowym 12 m kw., a w 5-gwiazdkowym 14 m kw.), oświetlenia, umeblowania, wyposażenia w sprzęt RTV, jak i sposobu zadaszenia wejścia do budynku.

W hotelach 4- i 5-gwiazdkowych pościel jest zmieniana codziennie (w 3-gwiazdkowych co trzy dni), klientom oferuje się też całodobowy room-service (w 3-gwiazdkowych tylko do godz. 22). W 3-gwiazdkowych hotelach nie musi być restauracji, jeśli znajduje się w odległości do 200 m od obiektu. W kwaterach z czterema i pięcioma gwiazdkami goście mogą liczyć na codzienną dostawę prasy i hotelową kwiaciarnię.

W hotelach z największą liczbą gwiazdek wymagane jest centrum biznesowe, w każdym pokoju minibar, dostęp do internetu oraz... waga w łazience. We wszystkich hotelach z trzema, czterema i pięcioma gwiazdkami goście muszą mieć zapewnione pranie i prasowanie ubrań. Recepcjoniści muszą znać co najmniej dwa języki obce, a personel - podstawy języków obcych. W rzeczywistości często się zdarza, że oferta hotelu przewyższa liczbę gwiazdek przyznawanych przed przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego branży hotelarskiej i turystycznej.

- Euro 2012 jest dla nas oczywiście ważnym wydarzeniem, jednak trzeba pamiętać, że to tylko trzy tygodnie, zatem nie wpłyną w szczególny sposób na sytuację hotelu w przekroju na przykład roku. Na razie nie planowaliśmy jakichś szczególnych przygotowań na czas mistrzostw, choć nie wykluczamy, że takie będą - powiedziała Paulina Hinz, specjalistka od spraw marketingu w hotelu Gdańsk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki