Menu Region

Mrówki mówią i wiele można im... wmówić

Mrówki mówią i wiele można im... wmówić

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Lewis Smith "The Times"

Prześlij Drukuj
Dzięki rozwojowi technologii audio naukowcy odkryli, że mrówki prowadzą w swoich gniazdach regularne rozmowy.
W brzuchach większości mrówek znajdują się naturalne tarki i piórka. Pocierając je o siebie, owady wydają dźwięki umożliwiające wzajemną komunikację. Wykorzystując miniaturowe mikrofony i głośniki zainstalowane dyskretnie w gniazdach, badacze wychwycili instrukcje wydawane robotnicom przez królowe.

Naukowcy, którzy dokonali pierwszej rejestracji "mowy" królowej, ze zdumieniem odkryli, że inne owady potrafią naśladować mrówki, aby uczynić z nich swoich niewolników.
Modraszek Rebela to jedno z około 10 tys. żyjątek, które wchodzą w pasożytnicze relacje z mrówkami. Okazuje się, że motyl ten opanował zdolność imitowania dźwięków oraz wykorzystywania sygnałów chemicznych. Gąsienica motyla zostaje przeniesiona przez mrówki do ich gniazda. Tam dopomina się o jedzenie, które zapewniają jej robotnice.

Karsten Schönrogge z Ośrodka Ekologii i Hydrologii w Oxfordshire dodaje, że gąsienice są na tyle przekonujące w tym naśladowaniu, że mrówki nadają im wyższą rangę niż swemu potomstwu. W razie zagrożenia kolonii mrówki najpierw ratują motylich oszustów, a dopiero potem zajmują się swoimi małymi. Są nawet gotowe je zabić, żeby wykarmić intruza w razie niedoboru pokarmu.

Już kilka dekad temu naukowcy zauważyli, że mrówki potrafią wszcząć alarm za pomocą dźwięków. Jednak dopiero teraz udało się ustalić, że ich słownictwo jest znacznie bogatsze i umożliwia im "rozmawianie" ze sobą.

Prof. Jeremy Thomas z Uniwersytetu w Oksfordzie tłumaczy, że dzięki zastosowaniu najnowszych technologii naukowcy byli w stanie nagrać i odtworzyć sygnały wydawane przez mrówki, nie wzbudzając ich niepokoju.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się