Menu Region

Szkoliła ofiary gwałtu, jak umierać za Allaha

Szkoliła ofiary gwałtu, jak umierać za Allaha

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Deborah Haynes "The Times"

Prześlij Drukuj
Iracka policja pojmała powiązaną z Al-Kaidą fanatyczkę, która wyszkoliła do zamachów terrorystycznych w sumie 80 samobójczyń.
Kompani kobiety, nazywanej "Matką wiernych", porywali i gwałcili Irakijki, a ona następnie wmawiała im, że jedyny sposób na odzyskanie honoru to śmierć w samobójczym zamachu.

51-letnia Samira Ahmed Jassim została pojmana już dwa tygodnie temu. Na konferencji prasowej we wtorek iracka policja przedstawiła nagranie, na którym kobieta przyznaje się do winy. Ubrana w czarny tradycyjny strój islamski potwierdza, że werbowała i szkoliła Irakijki z zamiarem wysyłania ich do akcji jako żywe bomby.

Opisuje także, w jaki sposób dowoziła kobiety na miejsce, gdzie szkolono je na bojowniczki. Na koniec Jassim opowiada, jak wybierano cele ataków terrorystycznych i kierowano tam kobiety.

W areszcie wywiad z oskarżoną - w obecności śledczych - przeprowadziła agencja Associated Press (AP). Jassim mówi, że pomagała organizować gwałty na młodych kobietach. Następnie przekonywała ofiary, że jedynym sposobem zmycia przez nie hańby jest męczeńska, samobójcza śmierć.

AP udzielono pozwolenia na przeprowadzenie wywiadu pod warunkiem, że nie opublikuje rozmowy do czasu oficjalnej poinformowania o aresztowaniu kobiety.

Rzecznik bagdadzkiej policji gen. Qassim al-Moussawi podaje, że zatrzymana, nosząca pseudonim Um al-Mumenin (Matka wiernych), jest członkiem bojówki milicji sunnickiej Ansar al-Sunnah (Obrońcy tradycji).

- Z informacji naszego wywiadu i wskazówek otrzymanych od mieszkańców Bagdadu wynika, że Jassim bezpośrednio nadzorowała odbywające się w samej stolicy i pobliskiej Diyali szkolenia ponad 80 terrorystek.

Na nagraniu słychać, jak aresztowana przyznaje, że osobiście przeszkoliła np. samobójczynię, która dokonała ataku na posterunek policji w Diyali.

- Przedstawiono mi ją i zaczęłyśmy rozmawiać. Zanim przekonałam tę starszą kobietę do dokonania samobójczego zamachu, musiałam spotkać się z nią kilka razy - mówi Jassim.
Dwa tygodnie zajęło jej werbowanie innej Irakijki - nauczycielki. Jassim miała problemy z przekonaniem męża i rodziny kobiety. Koniec końców także i ona dokonała samobójczego zamachu.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się