Menu Region

Tama przyczyną

Tama przyczyną trzęsienia ziemi

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Przybyll

Prześlij Drukuj
Trzęsienie ziemi, które w ubiegłym roku w Chinach zabiło co najmniej 80 tys. osób, to wina tamy położonej 5 km od epicentrum - twierdzą naukowcy.
150-metrowa elektryczna zapora Zipingpu (na północ od miasta Dujiangyan w prowincji Syczuan) powstrzymuje aż 315 ton wody, zaledwie pół kilometra od uskoku tektonicznego.

Inżynierowie z Chin oraz USA wysunęli tezę, że ciężar wody mógł wywołać dodatkowe pęknięcia w skałach i nadwerężyć uskok. A to z kolei wiosną ubiegłego roku doprowadziło do wielkiego trzęsienia ziemi.

- Znam sporo przypadków, kiedy woda z dużego zbiornika wywoływała wstrząsy tektoniczne. Tak mogło być i z Zipingpu, gdyż podobne drgania nie są typowe dla tego regionu- twierdzi Fan Xiao, główny inżynier syczuańskiego Instytutu Geologii i Minerałów w Chengdu.

Trzęsienie z 12 maja 2008 r. o mocy 7,9 stopnia w skali Richtera zabiło 80 tys. osób, a 5 mln - pozbawiło dachu nad głową. Tak wielka siła ruchów ziemi zaskoczyła naukowców, którzy natychmiast zaczęli szukać innego, poza naturalnym, wyjaśnienia kataklizmu. Za alternatywnym powodem trzęsienia przemawia fakt, że na uskoku od milionów lat nie odnotowano ruchów sejsmicznych.

Xiao uważa, że nagłe przesunięcie wielkich ilości wody do regionu mogło osłabić napięcie pomiędzy dwoma częściami uskoku i spowodować ich rozsunięcie. Zwiększony około 25 razy nacisk na skały skutkował gwałtownym pęknięciem ziemi odczuwalnym przez ludzi jako potworne trzęsienie.

Według Fana, rząd Chin już przed 2004 r. dostawał sygnały o możliwych skutkach budowy zapory, ale je zlekceważył. Nadal utrzymuje, że tama nie miała żadnego związku z kataklizmem.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się