Menu Region

Jutro mija 20. rocznica obrad Okrągłego Stołu

Jutro mija 20. rocznica obrad Okrągłego Stołu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Lech Wałęsa powiedział, że bez Okrągłego Stołu nie byłoby demokratycznych przemian w Polsce. Jutro mija 20. rocznica rozpoczęcia obrad przedstawicieli Solidarności i komunistycznego rządu.
Były prezydent podkreślił, że należy docenić zasługi wszystkich zasłużonych dla upadku komunizmu w Polsce. Skrytykował ocenianie byłych opozycjonistów według obecnych podziałów politycznych.
Lech Wałęsa przyznał, że niektóre efekty porozumień Okrągłego Stołu okazały się sprzeczne z założeniami, które przyświecały jego uczestnikom. Były przywódca Solidarności zwrócił jednak uwagę, że późniejsze dojście do władzy postkomunistów z SLD było wynikiem wolnych wyborów, a nie obrad Okrągłego Stołu.


Zdaniem przywódcy Solidarności komunistyczne władze przystąpiły do rozmów nie po to, by dogadać się z ludźmi pracy. Według Lecha Wałęsy widząc słabość opozycji rządzący podjęli próbę jej ostatecznego wyeliminowania, która się nie powiodła.

Porozumienie kończące obrady Okrągłego Stołu podpisano 5 kwietnia 1989 roku. Uzgodniono między innymi, legalizację NSZZ Solidarność, wprowadzenie pluralizmu politycznego, wolności słowa oraz niezawisłości sądów. Ustalono też termin częściowo wolnych wyborów do Sejmu, w których opozycji zagwarantowano 35 procent mandatów oraz wolnych wyborów do Senatu.

Obie negocjujące strony miały powody do zadowolenia. Solidarność mogła prowadzić legalną działalność i publikować wysokonakładowy dziennik opozycyjny, a władze, mimo pewnych ustępstw jakie poczyniły, nadal sprawować rządy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się