Menu Region

Polska wycofa swoje wojska z trzech misji zagranicznych

Polska wycofa swoje wojska z trzech misji zagranicznych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Krajewski

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Oszczędności w Ministerstwie Obrony Narodowej mogą nie tylko osłabić polską armię, ale i zmniejszyć znacznie rolę Polski na arenie międzynarodowej - grzmi opozycja.
Resort zamierza bowiem wycofać polskich żołnierzy z trzech misji zagranicznych. Minister Bogdan Klich poinformował, że Polska wycofa swoje kontyngenty wojskowe ze wszystkich krajów oprócz Kosowa i Afganistanu. Nasi chłopcy wrócą z Czadu, wzgórz Golan oraz z Libanu. Najdroższa z tych misji, w Czadzie, kosztuje rocznie ok. 60 mln zł. To kropla w morzu potrzeb oszczędności, ale resort szuka każdej złotówki.


Politykę cięć krytykuje Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Tłumaczy, że skoro w tym roku MON na misje miał przeznaczyć 477 mln zł, to wycofanie żołnierzy nie poprawi trudnej sytuacji, w której - po okrojeniu budżetu - znajdą się polskie siły zbrojne. Wycofanie z misji będzie miało - zdaniem Szczygły - fatalny wpływ na wizerunek Polski w świecie.

Obawy szefa BBN podzielają także niektórzy eksperci. - Odwrót z misji to zła decyzja - ocenia prof. Roman Kuźniar, politolog Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreśla, ze zwłaszcza misja w Czadzie podnosi nasz wizerunek na arenie międzynarodowej. - Polskie wojsko nie dopuszcza tam do ludobójstwa. Opanowując kryzysy międzynarodowe, tworzymy obraz Polski jako kraju poważnego, interesującego się nie tylko własnym podwórkiem, ale i istotnymi sprawami, którymi żyje świat - wyjaśnia Kuźniar.

Eksperci zwracają uwagę, że zapowiedź wyjścia z Czadu jest tym bardziej zaskakująca, że ONZ zapowiedziała finansowanie naszej misji w tym kraju w 100 proc. Nastąpi to prawdopodobnie już w marcu. Decyzja min. Klicha o wycofaniu naszych wojsk z rejonów zapalnych ma także zwolenników. - To właściwe rozwiązanie. Z finansowego punktu widzenia nie ma sensu utrzymywanie misji, które nie są kluczowe, a z których czerpiemy bardzo ograniczone korzyści polityczne - przekonuje Paweł Zalewski, niezależny poseł. Dodaje, że w obecnej, trudnej sytuacji nic nie usprawiedliwiałoby obecności polskich żołnierzy na tych misjach. Zalewski nie owija w bawełnę: - Po prostu nie stać nas na taką solidarność.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

WESTERPLATTE

+21 / -29

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GOCKO ANDRZEJ (gość)  •

2009-06-04 13:13:56
OD: ANDRZEJ GOCKO
ZRUBCIE TO CO WAM NAPISAŁEM I DOCENCIE TERAZ BEDZIECIE WIEDZIEC TAJEMNICE WATYKANU I BOGA BOG BRONIŁ MATKE BOSKE KROLOWE POLSKE DLATEGO WSZYSCY POLACY STWORZYLI DUCHA GOCKA ANDRZEJA SOLIDARNOSC DLATEGO BO MOSKWA BRONIŁA GŁOWE BOGA A POLSKA ROBIŁA ZGODE MIEDZY BOGIEM A DIABŁEM NIEMCAMI I TERAZ DLATEGO BEDZIE NOWY SWIAT DIABŁY BEDA TEZ DOBRE TERAZ NIEMCY BO INACZEJ JAK BEDA DALEJ WOJNY TO Z MAPY SCIAGNIEMY NIEMCY TERAZ NIECH CAŁY SWIAT POMAGA POLSCE ZE DLATEGO MIAŁA DUCHA SWIETEGO JANA PAWŁA II ZEBY STWORZYLI POLACY DUCHA SOLIDARNOSC ALE ZA TO BEDA MIELI WZOROWEGO ZOŁNIERZA WOJSKA POLSKIEGO BEDZIE ZNANY NA PLACU ZWYCIESTWA W WARSZAWIE GOCKA ANDRZEJA I BEDZIE ZNANY ZOŁNIERZ WOJSKA POLSKIEGO TERAZ WEESTERPLATTE NIE NADARMO ODPRAWIAŁ JAN PAWEŁ II MSZE MAM DOWOD NA UL MAJ HENRYKA SUCHARSKIEGO W PRZEMYSLU SAME BLIZNY MAM DOWOD NA GRUNCIE I W DOKUMENTACH CHYBA NIE CHCECIE WALCZYC TRZEBA SIE PRZYZNAC TRZEKAM NA ROZMOWY GOCKO ANDRZEJ
2009-06-03 12:04:46
OD: Andrzej Gocko
PLAC ZWYCIESTWA WARSZAWA GOCKO ANDRZEJ 03.06.2009r. 10:33 BEDZIECIE ZYC JAK MOJE PISMA ZREALIZUJECIE I DUCHA ZAMIENICIE NA WZOROWEGO ZOŁNIERZA WOJSKA POLSKIEGO BRAŁEM DWIE PRZYSIEGI NIE NADARMO MA BYC ZNANY NA PLACU ZWYCIESTWA W WARSZAWIE GOCKO ANDRZEJ ZEBY CAŁY SWIAT SZANOWAŁ GOCKA ANDRZEJA NIE WOLNO PODBIJAC TYLKO DOBRA DROGA PROWADZIC GOCKA ANDRZEJA I RODZINY NIE WOLNO NIOSZCZYC PRZEKONALISCIE SIE JAK BLOKOWQALISCIE GOCKA ANDRZEJA WOJNY NA CAŁYM SWIECIE JESTEM W INTERNECIE TZREBA WEJSC NA WWW.GOOGLE.PL I NAPISACV GOCKO ANDRZEJ TAM SA MOJE PISMA NA TYTULE BENEDYKT XVI RZEBY DOBRZE RZADZIC SWIATEM NIECH WSZYSCY PRZECZYTAJA POLACY LUDZI medyki szegini granicy MA NIE BYC SZEGINIA MOSCISKA GORODOK DO MIASTA PRZEMYSLA MAJA NALEZEC DLATEGO WOJEWODZTWA ROZWIAZALI ZEBY WOJNY NIE BYŁO BO WALCZYLI O LWOW

odpowiedzi (0)

skomentuj

Marny prestiż jeszcze bardziej zmarnieje

+22 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

oficer (gość)  •

Szkoda że w artykule nie podano wydatków na misje w Iraku czy Afganistanie. Sam byłem na misji na Wzgórzach Golan i prawda jest taka, że większość państw walczy o utrzymanie wysokich stanowisk (np. Austria) a Polacy często te stanowiska oddają za friko. Powodów jest wiele: albo słaba znajomość języka albo nie ma niby chętnych (bo przecież nikt nie chce jeździć na misje). Problemy się biorą już na samym początku - od szkolenia w Kielcach po brak akceptacji dowódców, którzy nie wyrażają zgody na wyjazd podwładnych. Kadry w Warszawie się martwią bo jak zwykle pojawiają się braki przed wysłaniem kontyngentu a prestiż spada i spada bo nas coraz mniej na misjach. Tak jak w biznesie czy polityce prestiż buduje się poprzez kontakty. Jeśli ich brak to można budować pałace z piasku tylko w swojej piaskownicy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

misja

+25 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mops (gość)  •

Niech szczydlo pojedzie na misje to podniesie się jego prestiż.
Chyba go przegrzało.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Pic na wode

+26 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ali (gość)  •

Afganistan tańszy od Czadu... minister naprawde chyba uważa wszystkich normalnych ludzi w kraju za durniów.

odpowiedzi (0)

skomentuj