Menu Region

Surowe kary więzienia za faszystowskie swastyki

Surowe kary więzienia za faszystowskie swastyki

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Jałoszewski

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Takiego surowego wyroku w Polsce za antysemickie i propagujące faszyzm napisy na murach jeszcze nie było.
Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał trzech młodych mężczyzn na ponad rok bezwzględnego więzienia za napisy: "SS", "Jude Raus" czy swastykę, symbol hitlerowskich Niemiec. To bardzo ważny wyrok, bo jak dotąd wymiar ścigania i sprawiedliwości łagodnie traktował podobne rasistowskie wybryki.

- Nareszcie. W końcu sąd zło nazwał złem, faszyzm faszyzmem, a rasizm rasizmem - cieszy się Marcin Kornak, redaktor naczelny antyfaszystowskiej gazety "Nigdy więcej". I dodaje: - Tak powinny działać sądy i prokuratura, bo do tej pory wykazywały się prawną indolencją.
Do więzienia za faszystowskie napisy, zbezczeszczenie kirkutu i obrażanie uczuć religijnych trafią trzy osoby: Patryk O., Piotr G. i Krzysztof D. Za kratami spędzą od roku do roku i ośmiu miesięcy. Mają od 18 do 23 lat. To członkowie grupy Czwarta Edycja", która miała być młodzieżówką skinheadów. Głośno zrobiło się o niej w 2007 r. Na murach białostockich domów zaczęły się pojawiać propagujące faszyzm napisy, np. liczba 88, która w tej subkulturze oznacza Adolfa Hitlera. Grupa liczyła kilkanaście osób, należeli do niej też nastolatkowie (nie mieli procesu, tylko sprawy w sądach rodzinnych).

To właśnie Czwarta Edycja zbezcześciła cmentarz żydowski, zamalowała obraźliwymi napisami tablicę upamiętniającą twórcę języka esperanto Ludwika Zamenhofa czy tablicę upamiętniającą likwidację białostockiego getta. Skinheadzi uaktywniali się w okolicach rocznic żydowskich świąt. Spotykali się na pogadankach o faszyzmie.
1 »
6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

hmm

+14 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ha (gość)  •

u mnie nauczyciel ktory jest także kuratorem śmigal w bluzce z mlotem i sierpem
haha
udany model z niego

odpowiedzi (0)

skomentuj

A co z tymi ktorzy obnosza sie

+27 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Niewiadomski (gość)  •

z komunistycznym zbrodniarzem Che Guevara albo maluja sierpy i mloty czy gwiazdy i oficjalnie gloryfikuja komunizm ktory ma na koncie wiele milionow ofiar i ciagle nie przestal mordowac?Komunizm jest tak samo zbrodniczy jak nazizm wiec jesli karac to obie strony albo nikogo.Gdyz inaczej jest to wbrew konstytucji i zasadom rownosci wobec prawa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

takich walic w morde.

+28 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

steryd (gość)  •

Znam tego gnoja w czarnej kominiarce. Cwaniakuje tylko w grupie. Wiem tez gdzie mieszka. Chcecie adres - nie ma sprawy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

To tu jest wolność słowa czy nie ?

+27 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KKK (gość)  •

Uważam wyrok za dziwny , pod tzw. publikę ,bo kara się wybiórczo tylko niektórych,no cóż teraz w Polsce ta opcja rządzi,ciekaw jestem jak długo się utrzymają ,bo już 20 lat okradają nasz kraj

odpowiedzi (0)

skomentuj

to dobrze! Ale...

+27 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Czuma działaj! (gość)  •

jeszcze lepiej byłoby aby Prokuratura wzięła się za koszulki z Che Guevarrą - znanym mordercą komunistycznym... nie ma wolności dla WROGÓW WOLNOŚCI!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Faszyści faszystami, ale gdy

+12 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kenaj (gość)  •

dwóch młodych komunistów Nowickich, synów osławionej Wandy Nowickiej obrażało w internecie i swoich wydawnictwach Polskę, Polaków, nawołując do morderstw polskich żołnierzy, to długo trzeba było czekać, żeby ktoś się nimi zainteresował. Nic im zresztą nie zrobiono, a Nowicka nadal "błyszczy" w mediach. Taką to mamy sprawiedliwość!

odpowiedzi (0)

skomentuj