Menu Region

Nowe emerytury dla służb mundurowych od 2010 roku

Nowe emerytury dla służb mundurowych od 2010 roku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Sypuła, Paweł Patora

Prześlij Drukuj
Tylko do końca 2009 roku będą obowiązywały zasady przyznawania emerytur służbom mundurowym podlegającym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Czytaj Tygodnik 50+ dla Seniorów

Dotychczas część osób nie płaciła od wynagrodzenia składek emerytalnych, pracowała znacznie krócej niż inni, miała dłuższe urlopy, a już po 15 latach służby dwukrotnie wyższe świadczenie niż przeciętne.

Przepisy o dorabianiu na emeryturze także były w ich przypadku łagodniejsze.
Dziś emerytury mundurowe pobiera około 300 tys. osób. Mają świadczenia dwukrotnie wyższe, mimo że staż pracy niejednokrotnie dwukrotnie niższy.

Rząd Donalda Tuska przygotowuje reformę, która ma zmienić system przyznawania świadczeń emerytalnych. Dojdzie m.in. do podniesienia wymaganego wieku, który uprawnia do wcześniejszej emerytury, i likwidacji uprawnień dla osób, które nie służą na pierwszej linii, ale pracują na etacie w mundurowej instytucji.

- Obecnie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin - mówi Wioletta Paprocka, rzeczniczka MSWiA.

Pracują nad tym eksperci rządowi. Głównie przy współudziale MSWiA, bo to pracowników służb z nim związanych ma dotyczyć reforma emerytalna.

- Jest to zadanie trudne politycznie i może wchodzić w tzw. sferę praw nabytych - ostrzega dr Wojciech Nagel, ekspert Business Centre Club, uczestnik Komisji Trójstronnej.

- Nie ma i nie będzie na to naszej zgody - mówią zgodnie przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych: strażak Wiesław Puchalski, policjanci Antoni Duda i Krzysztof Hetman, więziennik Bronisław Ogonek--Obierzyński oraz pogranicznik Jacek Zakrzewski.

W ich stanowisku czytamy: "Wypowiedzi wicepremiera Grzegorza Schetyny o planowanym wydłużeniu z dniem 1 stycznia 2010 roku okresu uprawniającego do tzw. cząstkowej emerytury do 20 lub 25 lat odbieramy jako postępowanie nieprzemyślane i wręcz szkodliwe.
1 3 4 5 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się