Menu Region

Do seksu i orzechów

Do seksu i orzechów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anna Przybyll

Prześlij Drukuj
Naszym przodkom wydatna szczęka pomagała przetrwać klęski nieurodzaju. Współczesnym kobietom utrudnia natomiast znalezienie mężczyzny na całe życie.
W dwóch niezależnych badaniach naukowcy opisali znaczenie mocno zarysowanego podbródka - dziś i przed milionami lat.

Amerykańscy eksperci przebadali czaszkę australopiteka afrykańskiego, który zamieszkiwał lasy południowej Afryki 3,3 do 2,5 miliona lat temu. Jego szczątki odnalazł w okolicach Johannesburga w 1924 r. paleontolog Raymond Dart i uznał go za bezpośredniego przodka człowieka.

Australopitek był uzbrojony w bardzo rozbudowaną szczękę, z silnymi mięśniami żuchwy i ogromnymi zębami przedtrzonowymi, które pokrywała grubsza niż u człowieka warstwa szkliwa. Zdaniem Amerykanów, potężna szczęka służyła australopitekowi do rozgryzania orzechów i nasion w czasie, gdy brakowało innych źródeł pokarmu.

Dzięki zaawansowanym technikom inżynieryjnym naukowcy stwierdzili, że czaszka australopiteka była tak zbudowana, aby wytrzymać nacisk szczęki nie tylko na zęby trzonowe, ale także na zęby przedtrzonowe znajdujące się tuż za kłami. Antropolodzy uznali, że jedynym sensownym wytłumaczeniem masywnych przedtrzonowców u praczłowieka była konieczność rozłupywania bardzo twardych przedmiotów, które nie mieściły się w całości w jamie ustnej, jak np. orzechy włoskie.

- Australopitek potrafił otworzyć ustami twardą skorupę, a następnie połknąć jedynie miękką część. Żywiąc się w ten sposób, był w stanie przetrwać okres suszy lub mrozu - uważa David Strait, antropolog, który nadzorował badania.

Odkrycie jest kolejnym dowodem na to, że ewolucja wyposażała praludzi w cechy pozwalające na przeżycie na "diecie awaryjnej", kiedy brakowało normalnego jedzenia. Cecha pożądana 3 miliony lat temu współcześnie nie budzi już tak pozytywnych skojarzeń. Kobiety z mocno zarysowaną szczęką prowadzą wprawdzie bardziej aktywne życie seksualne niż panie z łagodnym podbródkiem, ale są od nich mniej atrakcyjne dla mężczyzn poszukujących stałej partnerki.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się