Menu Region

Hindusi wyprodukują najtańszy laptop świata

Hindusi wyprodukują najtańszy laptop świata

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Rhys Blakley "The Times"

Prześlij Drukuj
Hindusi będą mieć wkrótce idealny komputer na czasy kryzysu - laptop, który kosztuje 500 rupii, czyli równowartość 35 złotych
Powstający w rządowych laboratoriach laptop to kolejne supertanie urządzenie pochodzące z Indii. To także najambitniejsza jak na razie próba wprowadzenia internetu do świata rozwijającego się i zasypania "cyfrowego podziału" pomiędzy bogatymi i biednymi.
Indie dały już światu samochód za 100 tys. rupii (ok. 7 tys. zł) Tata Nano i tani, prosty telefon komórkowy, który kosztuje równowartość 50 zł.

Prace nad laptopem, który mógłby kosztować mniej niż książka w miękkiej okładce, trwają od trzech lat. Projekt stanowi element Narodowej Misji Edukacyjnej poprzez Informację i Technologię Komunikacyjną, nową indyjską inicjatywę, która dzięki internetowi ma podnieść poziom życia na obszarach wiejskich.

Przedstawiciele rządu zapewniają, że prototyp podstawowego komputera powinien powstać w ciągu kilku miesięcy. Rzecznik rządu, K.K Pant, powiedział: "Ten podstawowy komputer i urządzenie zapewniające dostęp do internetu będzie niezwykle potężnym narzędziem edukacyjnym w rękach młodych". Maszyna jest indyjską odpowiedzią na amerykański projekt "Laptop dla każdego dziecka", którego celem było wyprodukowanie komputera za sto dolarów. Ta spektakularna inicjatywa, kierowana przez naukowca Nicholasa Negroponte, napotkała na problemy, gdy kilka firm, w tym producent chipów Intel, odmówiło współpracy. W rezultacie koszt laptopa Negroponte będzie bliższy 200 dol.

Eksperci od technologii pomni doświadczeń Negroponte sugerowali, że indyjskie plany zbudowania jeszcze tańszej maszyny są nierealistyczne. Znana strona internetowa arstechnica.com twierdziła: "Filantropi mają nadzieję, że to się uda, ale realiści, którzy kupują technologię, mówią: "Nie ma mowy'".

Technologiczny portal twierdził, że ceny części składowych komputera są zbyt wysokie, by laptop mógł kosztować 500 rupii. Analitycy w banku Merrill Lynch szacowali, że sam tylko ekran do laptopa Negroponte kosztuje około 20 funtów (ok. 100 zł). "Nadzieje, że w Indiach uda się osiągnąć cenę 10 funtów, wydają się być niczym więcej jak czystą fantazją", konkludowali analitycy Merrill Lynch.

Jeden z przedstawicieli rządu potwierdził, że dalsze plany dotyczące laptopa mają zostać wkrótce ujawnione. Urzędnicy szacowali wcześniej koszt maszyny na 1000 rupii, ale wierzyli, że cena spadnie w momencie wdrożenia masowej produkcji. Niektórzy krytycy twierdzą, że cały pomysł to jedynie propagandowa zagrywka, obliczona na zbliżające się wybory parlamentarne. Plany obniżenia ceny do minimum zależą od wykorzystania rodzimej technologii, która charakteryzuje się niskimi kosztami pracy.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się