Menu Region

Dopłaty dla wybranych

Dopłaty dla wybranych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Dorota Skrobisz

Prześlij Drukuj
Nie wszyscy będą mogli skorzystać z programu "Rodzina na swoim"
Program "Rodzina na swoim" cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Niestety, nie każda rodzina będzie mogła skorzystać z rządowych dopłat do kredytów hipotecznych.

Pokrzywdzeni są mieszkańcy gmin bezpośrednio sąsiadujących z aglomeracjami. Mieszkania są tam równie drogie jak w miastach. Tymczasem rząd, wyznaczając limity w programie, opierał się na cenach wojewódzkich, które są zdecydowanie niższe.

Przykładowo, w Ożarowie (w oddalonym o 20 km od centrum Warszawy) ceny mieszkań wahają się od 5,3-6,5 tys. zł. Aby kupić lokum z rządową dopłatą, maksymalna cena metra kwadratowego nie może przekroczyć 3889,20 zł.

Nie ma szans, aby J.W. Construction, który buduje niedaleko Ożarowa olbrzymie osiedle na 5 tys. mieszkańców, obniżyło cenę metra kwadratowego aż do takiego pułapu. Oferuje mieszkania po 5,8 tys. zł za mkw.

W podkrakowskiej Skawinie ceny wahają się od 4,6 tys. do 5,5 tys. zł za mkw., w Wieliczce - 5,2-6 tys. zł, zaś maksymalny limit kwalifikujący się do rządowych dopłat wynosi 4211,20 zł za mkw.

Najwięcej powodów do zadowolenia mają mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego. Tam - według wyliczeń agencji Metrohouse - aż 85 proc. mieszkań z rynku wtórnego załapie się na dopłaty. Również w dobrej sytuacji znajdują się mieszkańcy Zielonej Góry, Bydgoszczy, Katowic, Torunia czy Łodzi. Od 71 do 82 proc. mieszkań można kupić z rządową dopłatą.

Najmniejszy wybór mają krakowianie. Tylko 2 proc. mieszkań z rynku wtórnego spełnia rządowe warunki. Niski wskaźnik mają też Gdańsk (3 proc.) i Wrocław (8 proc.). Nieco więcej ofert znajdziemy w Warszawie (11 proc.).

Swoje wyliczenia dla warszawskiego rynku nowych mieszkań przedstawiła też firma redNet Consulting. Przejrzała 54 inwestycje deweloperskie. Do programu "Rodzina na swoim" wyłoniła15 proc. oferty, łącznie 1712 mieszkań, z czego:

aż 1275 znajduje się na Białołęce,
156 w Wawrze,
89 na Targówku,
48 na Pradze-Południe,
31 na Bemowie,
24 na Pradze-Północ,
21 na Ursynowie,
14 w Wesołej,
13 w Urusie,
12 w Rembertowie,
11 we Włochach.
W pozostałych dzielnicach takich mieszkań jest po kilka sztuk. Zupełnie brakuje ofert na Saskiej Kępie, w Śródmieściu, Wilanowie oraz na Żoliborzu.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się