Menu Region

Bruksela kusi Dublin rewizją traktatu

Bruksela kusi Dublin rewizją traktatu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

David Sharrock, David Charter "The Times"

Prześlij Drukuj
Obradujący od wczoraj w Brukseli przywódcy UE mają nadzieję, że uda im się ocalić traktat. W ubiegłotygodniowym referendum Irlandczycy opowiedzieli się przeciwko umowie z Lizbony. Przywódcy państw UE nie chcą się z tym pogodzić.
Uwaga koncentrowała się wczoraj na premierze Irlandii. Bruksela chciała usłyszeć od Briana Cowena deklarację, że doprowadzi on do powtórnego referendum na początku przyszłego roku. Cowen zgodził się jedynie przyjechać na kolejny październikowy szczyt, ale dopiero po stwierdzeniu, że nowe referendum okaże się sukcesem.

Wtedy też przekaże Unii, czego od niej potrzebuje jego rząd, aby zorganizować kampanię informacyjną, która przekona euro-sceptyków w Irlandii.
Europejscy politycy sugerują, że Irlandia mogłaby otrzymać gwarancję neutralności wojskowej, niezależności ustawodawczej w kwestiach społecznych takich jak aborcja, a także prawa do samodzielnego ustalania wysokości podatków. Po zredukowaniu liczby komisarzy z 27 do 18 Irlandia nie chciałaby też stracić swego przedstawiciela.

Unia obawia się o losy ratyfikacji traktatu lizbońskiego także w krajach Europy Środkowej. Czesi zaskarżyli traktat do Trybunału Konstytucyjnego, a prezydent Václav Klaus mówi po irlandzkim referendum, że traktat jest martwy. Również eurosceptyczny prezydent Polski Lech Kaczyński może zwlekać z podpisaniem traktatu. Bez ratyfikacji umowy przez wszystkie państwa Unii nakłanianie Irlandii do powtórki głosowania jest na nic.

Wejście traktatu w życie z dniem 1 stycznia jest niemożliwe. Bruksela mówi ostrożnie o czerwcu przyszłego roku, kiedy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, lub nawet o październiku (powołana zostanie nowa Komisja Europejska). Prac nad reaktywacją traktatu nie przyśpieszy objęcie przewodnictwa w Unii przez niechętne mu Czechy, planowane na pierwszą połowę 2009 roku.

Tłum. Grzegorz Gutkowski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się