Menu Region

Ten kryzys służy inwestycjom

Ten kryzys służy inwestycjom

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Barbara Stelmach

1Komentarz Prześlij Drukuj
Rząd ma niepowtarzalną szansę, by podejmować odważne decyzje i wrócić do zarzuconych projektów zmian - pisze Beata Stelmach, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych
Eksperci oceniający obecny kryzys szukają porównań z innymi załamaniami globalnej gospodarki. Porównuje się go do wielkiej depresji z 1929 r., kryzysu naftowego lat 70., azjatyckiego lat 90. czy bańki internetowej z przełomu wieków.

Jednak obecna sytuacja jest inna, bo ciągle nie można określić skali kryzysu. Wystarczy spojrzeć na szacunki wzrostu PKB Polski na ten rok. W zależności od źródła wahają się od 0,5 do ponad 3 proc. Już to zestawienie najlepiej pokazuje problem przy ocenie charakteru obecnego kryzysu.

Premier od początku wystąpienia kryzysu na świecie podkreśla, że w Polsce załamanie gospodarki jest pochodną wydarzeń globalnych i że, mimo spowolnienia, nadal odnotowujemy wzrost gospodarczy.

Ma rację. Polski sektor bankowy nie był generatorem złych kredytów, nie był też uwikłany w obrót i kreację wyrafinowanych instrumentów pochodnych. Na szczęście w Polsce nie doszło do upadku instytucji finansowych, a rynek kapitałowy, choć w mniejszym stopniu, nadal daje możliwości pozyskiwania kapitału. Na tle Europy giełda w Warszawie wypada całkiem nieźle. Do projektu zmniejszenia wydatków budżetu o 17 mld zł należy podejść z dużą powagą. Czekamy do wtorku na ogłoszenie rezultatów tych poszukiwań.

Szanse na pobudzenie gospodarki związane są z wykorzystaniem funduszy pochodzących z czterech obszarów. Pierwszy to oczywiście rynek kredytów. Mimo spowolnienia gospodarczego na warszawskiej giełdzie jest wiele firm, które nadal gotowe są finansować przedsięwzięcia infrastrukturalne.

Jednak dla małych i średnich przedsiębiorstw to źródło dostępu do kapitału jest dziś mocno ograniczone. Sygnały, jakie docierają ze spółek, potwierdzają, że banki są coraz bardziej zachowawcze przy udzielaniu kredytów. Wcześniejsze promesy kredytowe są odwoływane, a często żąda się dodatkowych poręczeń majątkowych.

Dlatego należy poszukać rozwiązań, dzięki którym banki przywrócą elastyczność. Obniżanie stóp procentowych jest niezbędne, ale sama obniżka niewiele zmieni, jeśli nie zostanie przywrócone wzajemne zaufanie w sektorze bankowym. I tutaj zdecydowanie pomóc może odważna decyzja rządu odnośnie systemu gwarancji na rynku międzybankowym, ale też systemu poręczeń przy niektórych projektach finansowanych kredytami.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

kryzys logicznego myślenia

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

maks (gość)  •

Jeśli ten kryzys służy inwestycjom to módlmy sie by trwał jak najdłużej.

odpowiedzi (0)

skomentuj