Menu Region

Indie w końcu zgodziły się na kontrole instalacji atomowych

Indie w końcu zgodziły się na kontrole instalacji atomowych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Indie podpisują dziś w Wiedniu porozumienie z Międzynarodową Agencją Atomową. Część indyjskich instalacji nuklearnych będzie poddawana okresowym inspekcjom przez zagranicznych ekspertów. Do tej pory Indie nie zgadzały się na jakiekolwiek kontrole swych instalacji jądrowych.
Porozumienie z Międzynarodową Agencją Atomową jest warunkiem wejścia w życie indyjsko-amerykańskiej umowy o współpracy w sferze jądrowej. Oba dokumenty zakończą ponad trzydziestoletnią izolację Indii w zakresie technologii jądrowych, nałożoną na ten kraj przez wspólnotę międzynarodową.

Władze w New Delhi odmawiały w tym czasie podpisania traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej oraz zakazie prób jądrowych. Podpisywana dzisiaj umowa pozwoli krajom eksportującym paliwo jądrowe sprzedawać je Indiom. Kraj ten gwałtownie potrzebuje paliwa dla elektrowni jądrowych, które obecnie wykorzystują swą moc jedynie w 40 procentach.

New Delhi podpisało już umowy na dostawy paliwa jądrowego z Francją, Stanami Zjednoczonymi, Rosją oraz Kazachstanem. Przewidywana jest także umowa z Kanadą. Międzynarodowe kontrole rozpoczną się już w tym roku. Wyłączone z nich będą instalacje pracujące na potrzeby indyjskiego przemysłu obronnego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się