Menu Region

Kapitalizm ewoluuje

Kapitalizm ewoluuje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Robert J. Shiller

Prześlij Drukuj
Interwencja rządu USA w gospodarkę jest zgodna z amerykańską tradycją i doprowadzi najprawdopodobniej do poprawy koniunktury - przekonuje Robert J. Shiller, gwiazda tegorocznego szczytu ekonomicznego w szwajcarskim Davos
Wmodzie jest twierdzenie, że obecny kryzys na Wall Street wyznacza kres amerykańskiego kapitalizmu w znanej nam postaci. Słyszymy, że potężny pakiet ratunkowy to rozwiązanie socjalistyczne i sprzeczne z naszą tradycją. Załamanie się systemu finansowego i interwencja rządowa z pewnością stanowią punkt zwrotny, ale metoda ta jest jak najbardziej zgodna z amerykańską tradycją i prawdopodobnie doprowadzi do poprawy koniunktury.


Amerykanie sądzą, że fundamenty kapitalizmu są odwieczne i niezmienne, ale historyczne kataklizmy takie jak Wielki Kryzys sugerują coś innego. Kapitalizm ewoluuje. I musimy tę ewolucję rozumieć, jeśli chcemy bardziej zharmonizować nasz system gospodarczy z innym wielkim źródłem siły Ameryki: najlepszymi zasadami naszej demokracji.

Nasza gospodarka nie jest i nigdy nie była świetlanym przykładem nieskrępowanego działania sił rynkowych. W mowie pożegnalnej wygłoszonej w 1796 r., czyli 20 lat po ukazaniu się "Bogactwa narodów" Adama Smitha, George Washington zdefiniował jedyną w swoim rodzaju wrażliwość ekonomiczną nowej republiki: "Nasza polityka gospodarcza powinna być bezstronna i jednakowa dla wszystkich. Wolna od specjalnych przywilejów i preferencji. Idąca za naturalnym biegiem rzeczy. Rozpraszająca i różnicująca gospodarcze strumienie, ale delikatnie, niczego nie wymuszając". Washington uważał zatem, że gospodarka powinna być domeną społeczeństwa, ale państwo może w nią ingerować.
1 3 4 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się