Menu Region

Kto powinien się szczepić

Kto powinien się szczepić

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Monika Krężel

3Komentarze Prześlij Drukuj
Na chorobę wątroby wywołaną wirusem żółtaczki nie ma żadnego leku, dlatego jedynym sposobem uniknięcia zakażenia jest szczepienie. Chroni ona organizm przez 15 lat
Polacy najczęściej szczepią się przeciw grypie oraz wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B, rzadziej przeciw meningokokom, ospie wietrznej czy kleszczowemu zapaleniu mózgu.

W kalendarzu szczepień zalecanych, ale niefinansowanych ze środków Ministra Zdrowia znalazły się jeszcze m.in. szczepienia przeciw: WZW typu A, odrze, śwince, różyczce, tężcowi, błonicy, wściekliźnie i biegunce rotawirusowej. Warto jednak samemu zainwestować w swoje zdrowie.


Groźna żółtaczka
Od 1996 r. w kalendarzu szczepień obowiązkowych dla dzieci zaraz po urodzeniu jest szczepionka przeciw WZW typu B, czyli tzw. żółtaczce wszczepiennej. Z kolei w 2000 r. rozpoczęto szczepienia młodzieży w 14. roku życia wcześniej nieszczepionej podstawowym schematem. Jeżeli więc w 2009 r. szczepionkę przeciw WZW typu B otrzymają 14-latki, oznacza to, że w Polsce powinny być zaszczepione wszystkie osoby do 22.-23. roku życia, jeżeli oczywiście szczepionkę przyjęły.

Główny inspektor sanitarny w wykazie szczepień zalecanych umieścił też szczepienie przeciw WZW typu B i szczególnie zalecił je osobom, które ze względu na tryb życia lub wykonywane zajęcia są narażone na zakażenie, przewlekle chorym, osobom chorym przygotowywanym do zabiegów operacyjnych, dzieciom i młodzieży, nieobjętym dotąd szczepieniami obowiązkowymi, czy osobom w starszym wieku.

Przyjęcie szczepionki przeciw WZW typu A zaleca osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej zachorowalności na tę chorobę, osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, dzieciom i młodzieży, jeśli nie chorowały na WZW typu A, pracownikom służb miejskich.

Kiedy taniej
Co roku w ramach ogólnopolskiej akcji "Żółty tydzień" można się zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz B.

Uwaga!
Podczas akcji cena szczepionek jest zwykle 20-30 proc. niższa. Wirusowe zapalenia wątroby, tzw. żółtaczka pokarmowa (typ A) i wszczepienna (typ B), należą do najgroźniejszych chorób zakaźnych. Żółtaczka typu A jest wywoływana przez wirus, który roznosi się drogą pokarmową i uszkadza wątrobę. Szczepienie przeciw WZW typu A chroni przed zachorowaniem na co najmniej 15 lat. Trzeba wziąć dwie dawki szczepionki, przy czym drugą dawkę podaje się między 6. a 12. miesiącem od pierwszego szczepienia.

WZW typu B nazywane jest żółtaczką wszczepienną. Do zakażenia może dojść poprzez kontakt z zakażoną krwią i innymi płynami ustrojowymi (np. w szpitalach podczas operacji i zabiegów, w salonach fryzjerskich). Choroba może prowadzić do marskości i nowotworu. Pełny cykl szczepienia dający długotrwałą och-ronę to trzy szczepionki; druga wykonywana jest miesiąc po pierwszej, a trzecia - sześć miesięcy po pierwszej.

Uwaga!
Szczepionka łączona A+B jest tylko dla osób, które nigdy nie były szczepione przeciw żadnej z tych żółtaczek.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

agnes

+29 / -48

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

agnes (gość)  •

każdy powinnien sam decydowac czy chce sie szczepic a nie posłowie przeciesz szczepienia nie sa darmowe tylko idzie z naszych podatkow komu tak naprawde zależy by wyszczepić wszystkich Polakow??????????????Pozwolcie społeczenstwu decydowac chyba ze mieszkamy już w kraju niewolnictwa

odpowiedzi (0)

skomentuj

Coc dla rodziców z myślą o dzieciach

+64 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wildwestjerky (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj