Menu Region

Paczkowana żywność opóźnia zajście w ciążę

Paczkowana żywność opóźnia zajście w ciążę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mark Henderson

1Komentarz Prześlij Drukuj
Szeroko stosowane związki chemiczne fluoru, ukryte w paście do zębów, kremach, dywanach czy opakowaniach żywności, mogą utrudniać kobietom zajście w ciążę - ostrzegają amerykańscy uczeni.
Badacze z University of California Los Angeles (UCLA) przebadali w Danii krew 1240 ochotniczek. Wyniki ich badań ukażą się w nowym numerze pisma "Human Reproduction". Naukowcy mierzyli u pań zawartość perfluorowęglowodorów (PFC), związków chemicznych używanych w wielu gałęziach przemysłu.

Następnie sprawdzano, ile czasu potrzebują badane, by zajść w ciążę. Okazało się, że kobiety z najwyższą zawartością PFC we krwi czekały na dziecko od 60 do 154 proc. dłużej, niż te, które miały najniższy poziom chemikaliów. Czas ich oczekiwania na dziecko wydłużał się nawet o rok.

Ustalenia naukowców mogą oznaczać, że kontakt z substancjami PFC przyczynia się do występowania bezpłodności. Kierownik zespołu specjalistów z UCLA prof. Jorn Olsen uważa, że chemikalia mogą zakłócać w organizmie pracę hormonów.

On i jego koledzy podkreślają jednak, że to wstępne ustalenia, które wymagają weryfikacji. Konkurencyjna hipoteza mówi, że wyższe stężenie PFC w organizmie jest spowodowane innym czynnikiem wpływającym na bezpłodność - otyłością.

Kobiety, które częściej jedzą paczkowaną żywność, spożywając jednocześnie większą ilość PFC, mogą być bardziej otyłe, co z kolei obniża ich płodność. - Czekamy na kolejne badania, które zweryfikują nasze ustalenia. Wówczas dopiero potwierdzi się, czy PFC powinny trafić na listę czynników powodujących bezpłodność - zastrzega prof. Olsen Mimo to wyniki badaczy już wzbudziły wielki niepokój, bo perfluorowęglowodory znajdują się w wielu produktach.

- To są interesujące ustalenia wstępne, które mogą, choć nie muszą, okazać się ważnym odkryciem - mówi David Coggon, profesor wydziału medycyny zawodowej i środowiskowej Uniwersytetu w Southampton. - Jeśli te tezy się potwierdzą, warto ustalić główne źródła związków PFC dla ogółu populacji - dodaje Coggon.

Będzie to jednak zadanie niełatwe, bo PFC są powszechne. Od lat używa się ich do impregnacji wyrobów skórzanych, a także przy produkcji tkanin i opakowań. Są stosowane w medycynie, występują również w kremach nawilżających, bo część producentów uważa, że mają właściwości odmładzające. Znajdziemy je wreszcie w nitkach dentystycznych i fluoryzujących pastach do zębów.

Jak podaje "Washington Post" w Stanach Zjednoczonych uznano PFC za zbyt poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i do 2010 roku mają one zostać wycofane z użycia. Zgodził się na to ich jedyny producent za oceanem, koncern chemiczny 3M, który zamówił własne badania.

Amerykanie martwią się jednak, że poziom PFC w środowisku pozostanie wysoki przez lata, bo związki te są niezwykle trwałe. Co więcej, produkty je zawierające są powszechne.
Inne badanie sugerowały, że PFC mogą między innymi powodować choroby wątroby lub zakłócać rozwój płodu.

Tłum. G. Gutkowski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

hmm

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

www.forum-harley.pl (gość)  •

Nastepna dobra wiadomosc..

odpowiedzi (0)

skomentuj