Menu Region

Kiedy się szczepić?

Kiedy się szczepić?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Monika Krężel

Prześlij Drukuj
Szczepienia ochronne są najskuteczniejszą i najtańszą metodą zapobiegania groźnym chorobom zakaźnym. Rodzice powinni więc absolutnie przestrzegać kalendarza szczepień dziecka, zwłaszcza że szczepienia są obowiązkowe, a szczepionki bezpłatne.
UWAGA!
Szczepienia z obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych, czyli PSO, realizowane są tylko przez placówki, które mają podpisane umowy z NFZ.

PAMIĘTAJ!
Kalendarz szczepień dzieci i młodzieży jest obowiązkowy, co oznacza, że każde dziecko powinno otrzymać planowane szczepionki. Wszystkie szczepienia są bezpłatne i finansowane z budżetu resortu zdrowia.

Grupy specjalne
Główny Inspektor Sanitarny publikuje co roku w programie szczepień również wykaz grup osób szczególnie narażonych na zakażenie. Szczepienia znajdujące się w tym wykazie są bezpłatne. Przykładowo szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B przysługuje m.in.
pracownikom ochrony zdrowia, uczniom i studentom szkół i uczelni medycznych, chorym na WZW typu C, osobom z otoczenia chorych na WZW typu B. Bezpłatnie otrzymają też tzw. dawki przypominające osoby przewlekle chore lub dializowane.

Osoby, które doznały zranienia lub skaleczenia, otrzymają bezpłatnie szczepionkę przeciw tężcowi, 1 lub 3 dawki - w zależności od czasu, jaki upłynął od ostatniego szczepienia. Również bezpłatnie podaje się szczepionkę przeciw wściekliźnie osobom pogryzionym przez psa, lisa lub nietoperza, jeśli nie uda się ustalić, czy zwierzę było zdrowe. Ponadto w 2008 roku (od października) obowiązkowy kalendarz szczepień został rozszerzony o szczepienia przeciw ospie wietrznej dla dzieci do ukończenia 12. roku życia i przeciw pneumokokom dla dzieci do ukończenia 5. roku życia ze schorzeniami ściśle określonymi przez ministra zdrowia w programie szczepień ochronnych (PSO). Poza tym bezpłatne mogą być szczepienia przeciw błonicy, durowi brzusznemu, neisseria meningitidis, haemophilus influenzae typu B dla określonych przez ministra zdrowia grup osób.

Inspektor zaleca
Główny Inspektor Sanitarny wydaje w PSO również wykaz szczepień zalecanych, które nie są finansowane ze środków Ministerstwa Zdrowia. Są to szczepienia i dla dzieci, i dla dorosłych.
Do nich należą m.in. skojarzone szczepionki dla dzieci przeciw 3, 4 lub 5, 6 chorobom zakaźnym w jednym ukłuciu, tj. przeciw: błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, haemophilus influenzae typu B (Hib) i WZW typu B. Ponadto są szczepionki przeciw pneumokokom, WZW typu A, biegunce rotawirusowej, ospie wietrznej, kleszczowemu zapaleniu mózgu, grypie, durowi brzusznemu, przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) czy meningokokom.

Jeśli rodzice chcą zaszczepić dziecko nowoczesnymi, skojarzonymi szczepionkami, muszą niestety wydać kilkaset złotych za poszczególne dawki. Przy szwykłych zczepieniach przeciw pneumokokom, grypie, meningokokom, WZW typu B lub przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), wystarczy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który nas zbada i z receptą wyśle do apteki po szczepionkę. Można też pójść do przychodni, która ma w ofercie szczepionki. Jedyną przeszkodą mogą być ich koszty.

Należy pamiętać, że jeżeli musimy szczepić dziecko lub siebie kilkoma szczepionkami, najlepiej zrobić to jednoczasowo - czyli w jednym dniu, zgodnie z zaleceniami producentów. Zalecane szczepienia najlepiej również realizować w poradniach, które podpisały umowy z NFZ, wtedy nie płacimy za podanie szczepionki.
1 3 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się