Menu Region

Paulina Nowosielska: Ślepe cięcia ministerstwa

Paulina Nowosielska: Ślepe cięcia ministerstwa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

dziennikarka działu opinie

Prześlij Drukuj
Resorty mają znaleźć 17 mld. I to szybko. Ogłosił premier przy poparciu ministra finansów. W głowach naiwnych ludzi zakodowało się, że oszczędności ministerstwa zrobią, ale jakoś tak niezauważalnie.
Może obetną kasę na benzynę, może kilku urzędników wyleci. I że jakoś zwykłych ludzi to nie ruszy. Błąd! Ministerstwo Zdrowia, w ramach szukania oszczędności, przymierza się do obcięcia o 20 proc. budżetu Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. To oznacza załamanie całego programu, a w perspektywie kilku lat wzrost zachorowań na raka w Polsce.

Od trzech lat w ramach programu (a od pięciu w ogóle) były organizowane szkolenia dla lekarzy pierwszego kontaktu. Chodziło o to, by jak najszybciej rozpoznali oni u swoich pacjentów chorobę nowotworową. Bo tylko wtedy jest szansa na całkowite wyleczenie. Dla nikogo nie było tajemnicą, że właśnie wczesne wykrywanie raka to nasza pięta achillesowa.
Szkolenia odgrywały więc gigantyczną rolę. Jednak sprawę z tego zdawali sobie najwyraźniej tylko lekarze, bo ministerstwo było średnio zainteresowane. Słało nawet do onkologów krytyczne głosy, dlaczego udało im się objąć szkoleniami tak mało lekarzy. Odpowiedź jest prosta: pieniądze na ten cel przychodziły z resortu zazwyczaj pod koniec roku (tak było ostatnio). Szkolenie można więc było urządzić najwcześniej we wrześniu.

Jak było do przewidzenia, resorty szukają oszczędności chaotycznie. Plany Ministerstwa Zdrowia są tego najlepszym przykładem. Próba obcięcia wydatków na program walki z rakiem nie tylko go sparaliżuje, nie tylko będzie złamaniem ustawy (o Narodowym Programie właśnie). Obnaży boleśnie wszystkie zaniedbania i opóźnienia resortu, których najpewniej ze względu na polityczne koszty nie dało się przeprowadzić. Chodzi m.in. o koszyk świadczeń, i jego wycenę, którego jak nie było, tak nie ma. Jednak bez niego nie ma mowy o racjonalnym gospodarowaniu budżetem ministerstwa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się