Cyfryzacja, śmigłowce dla armii, smaki życia

  Cyfryzacja, śmigłowce dla armii, smaki życia

  Bogusław Mazur

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  O cyfryzacji Polski, śmigłowcach dla polskiej armii i… polskim bigosie, rozmawiamy z dr Przemysławem Litwiniukiem, Przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego, Dyrektorem Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA.
  Dr Przemysław Litwiniuk

  Dr Przemysław Litwiniuk ©Materiały prasowe

  W Lublinie właśnie zakończył się IV Zjazd Latarników Polski Cyfrowej zorganizowany w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS), realizowanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”. To grupa blisko trzech tysięcy lokalnych edukatorów cyfrowych, których zadaniem jest pomoc osobom w wieku 50+ w odnalezieniu się w cyfrowym świecie. Jakie wrażenia ze zjazdu?
  Rzeczywiście, na zaproszenie organizatorów miałem przyjemność uczestniczyć w zorganizowanym w Lublinie zjeździe Latarników. Był to obraz dużego, wspólnego sukcesu tych ludzi, w większości wolontariuszy, którzy zaangażowali się w edukację cyfrową osób starszych.
  Warto podkreślić, że program Polska Cyfrowa Równych Szans jest największym w Unii Europejskiej projektem na rzecz edukacji cyfrowej starszego pokolenia. Przeciwstawianie się wykluczeniu społecznemu, w tym tzw. cyfrowemu, to nie tylko pomoc beneficjentom tego działania, ale również wymierne korzyści dla gospodarki i budżetu państwa.

  Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji oraz Krzysztof Głomb, przewodniczący stowarzyszenia „Miasta w Internecie” mają opinię ludzi szukających porozumienia i tzw. „zadaniowych”. Może o sukcesach w cyfrowej edukacji Polaków decydują, koniec końców, przede wszystkim ludzie?
   Nie sposób nie wymienić też obok tych osób wiceministra ds. cyfryzacji Bogdana Dombrowskiego. Determinacja i pomysłowość inicjatorów tego typu inicjatyw zasługuje na uznanie. Trzeba mieć jednak świadomość, że proces cyfryzacji Polski jest nadal w początkowej fazie, wymaga dużego zaangażowania władz publicznych, w tym samorządu, stowarzyszeń, podmiotów gospodarczych, rozsądnego i efektywnego wykorzystania nowych środków pomocowych. Samorząd województwa lubelskiego zaplanował wydać w nowej perspektywie finansowej ponad 72 mln euro środków unijnych, plus środki własne, na realizację programu „Cyfrowe Lubelskie”. Wyzwaniem jest też przekonanie gmin i powiatów do prowadzenia sprzyjających lokalnych polityk w zakresie opłat i podatków. Jeśli nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna nie uzyska dalszych preferencji, szczególnie na wsi, może być trudno marzyć o wielkich sukcesach.

  Inną sprawą ważną dla Polski jest przetarg na śmigłowce wielozadaniowe dla armii i odrzucenie przez MON oferty PZL-Świdnik. Nie kryje pan rozczarowania decyzją resortu obrony. Ma pan nadzieję, że MON ją zmieni?
   Decyzja o zamiarze zakupu helikopterów produkowanych zagranicą była od początku niezrozumiała, a decydenci nie zdołali jej ludziom wytłumaczyć. Nawet samorządowcy województwa lubelskiego nie znają motywów takiego rozstrzygnięcia, mimo że o podanie tych motywów usilnie zabiegaliśmy. Wiemy, że umowy nie są jeszcze podpisane.

  Jest nowy prezydent – zwierzchnik sił zbrojnych, liczę, że zechce on zweryfikować dotychczasowe zamierzenia władz i rozpatrzy możliwość budowania potencjału Wojska Polskiego w oparciu o pracę mieszkańców naszego kraju.

  Nie uważa pan, że zanim decydenci się namyślą, szybciej sąd na wniosek PZL-Świdnik zamknie przetarg bez wskazania oferenta?
  Byłoby to kompromitujące dla osób prowadzących to postępowanie przetargowe. Wolę liczyć na rozsądek i odpowiedzialność urzędników, i wojskowych, niż oczekiwać na orzeczenie, które podkopie zaufanie do nich.

  Jakie znaczenie miałoby dla województwa i dla polskiego przemysłu obronnego ulokowanie produkcji śmigłowców dla armii w polskich firmach, czyli PZL-Świdnik i ewentualnie też PZL-Mielec?
  Tysiące miejsc pracy, rozwój specjalistycznego szkolnictwa zawodowego w regionie, wpływy budżetowe z podatków, stabilny rozwój wielu rodzin. To niezwykle ważne sprawy.

  Korzystając z okazji, muszę zapytać o zupełnie inny temat, czyli X Święto Bigosu Polskiego, które odbędzie się 15 listopada w Siedlisku Folkloru Marzanna w Niedrzwicy Kościelnej koło Lublina. Nazwa kojarzy się z ludową zabawą, tymczasem jest to wydarzenie, które przyciąga już znane nazwiska z Polski i zagranicy. W jakim stopniu takie wydarzenia ułatwiają popularyzowanie walorów regionu?

  Lubelszczyzna jest regionem wielu walorów, smakowych także. Przypomnę, że slogan samorządu województwa brzmi: Lubelskie, smakuj życie. Tutaj nawet typowo polski bigos smakuje wyjątkowo i jest atrakcją dla wielu przybyszy. Dlatego wydarzenie to obejmiemy naszym patronatem, licząc, że przyczyni się do popularyzacji naszego regionu, w którym warto odpoczywać i inwestować.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŚMIGŁOWCE

  Julia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Sprawa tych śmigłowców jawi się jako afera 10-lecia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kocham bigos

  Monia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wspaniałe, ze na Lubelszczyźnie są takie imprezy jak święto bigosu. Wspaniałe danie...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Decyzja MON w spraiw śmigłowców to zaprzepaszczona szansa

  Frido (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Cała Lubelszczyzna mogłaby skorzystać na kontrakcie na dostawy śmigłowców dla armii, podobnie jak Podkarpacie, gdyby wygrał Mielec. Tym panom z MON podziękujemy. Ale tu są jeszcze dwie fajniejsze...rozwiń całość

  Cała Lubelszczyzna mogłaby skorzystać na kontrakcie na dostawy śmigłowców dla armii, podobnie jak Podkarpacie, gdyby wygrał Mielec. Tym panom z MON podziękujemy. Ale tu są jeszcze dwie fajniejsze sprawy. Latarnicy to już ruch społeczny, i to pożyteczny. A coś takiego jak Święto Bigosu powinien mieć każdy region, bo to świetna forma popularyzacji i przyciągania turystów.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaskakująca decyzja rządu.

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Dla lubelskiego decyzja rządu w sprawie zakupu francuskich helikopterów, kosztem tych produkowanych w Świdniku, jest całkowitym zaskoczeniem. Gdyby przegrali z Mielcem, moznaby to zrozumieć. Ale...rozwiń całość

  Dla lubelskiego decyzja rządu w sprawie zakupu francuskich helikopterów, kosztem tych produkowanych w Świdniku, jest całkowitym zaskoczeniem. Gdyby przegrali z Mielcem, moznaby to zrozumieć. Ale dawanie pracy francuskim robotnikom, kosztem mieszkańców lubeskiego, czy podkarpackiego, to czyste SF!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo