Menu Region

USA dały Chinom lekcję

USA dały Chinom lekcję

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sebastian Mallaby

Prześlij Drukuj
W relacjach Ameryki z ChRL powiało chłodem. Biały Dom ostro skrytykował chiński rząd - pisze Sebastian Mallaby z "Washington Post"
Podczas ubiegłotygodniowych przesłuchań zatwierdzających w amerykańskim Senacie Tim Geithner nazwał Chiny manipulatorem waluty. W czasach George'a Busha Departament Skarbu nigdy oficjalnie nie stawiał takiego zarzutu. Wypowiedź Geithnera może sygnalizować zasadniczą zmianę w stosunkach USA z tym kluczowym partnerem.

Geithner ma rację: Chiny manipulują kursem swojej waluty. Co więcej, można próbować dowodzić, że manipulacje te były najważniejszą przyczyną kryzysu finansowego. Od połowy bieżącej dekady Chiny utrzymują gigantyczną nadwyżkę handlową dzięki taniemu juanowi.

Zyski z tej nadwyżki pompowano w rynek amerykański. Skutkiem był bąbel hipoteczny.
Władze chińskie protestują, że bez uzasadnienia robi się z nich kozła ofiarnego, ale chociaż na pytanie, skąd się wziął kryzys, pada kilka różnych odpowiedzi, najbardziej przekonujący jest scenariusz z Chinami w roli winowajcy.

Wersja pierwsza: kryzys jest efektem niedostatecznego nadzoru nad amerykańskim rynkiem finansowym. Nadzór rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia, ale już od wielu lat, a bańka na rynku nieruchomości została nadmuchana w latach 2005-2007, kiedy Chiny zalewały świat tanim kapitałem. [...]

Wersja druga: kryzys jest skutkiem błędów, jakie popełnili sami Amerykanie, którzy nie powinni tak szastać pożyczonymi od Chińczyków pieniędzmi, a Fed powinien przykręcić kurek z tanią gotówką, podnosząc stopy procentowe.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się