Patriotyzm w ojczyźnie mamony

  Patriotyzm w ojczyźnie mamony

  Paweł Zarzeczny

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Patriotyzm w ojczyźnie mamony
  Miałem przez weekend taką dawkę sportu, że chyba przeholowałem. Ale - spostrzeżeń co niemiara. Zacząłem w piątek od rugby i Pucharu Świata. Grali Anglicy z Fidżi (czyli sami ze sobą trochę), ale że to otwarcie - na trybunach w Londynie 80 tysięcy luda, w loży książęta, a u nas w Marriotcie tłum ambasadorów.
  Patriotyzm w ojczyźnie mamony
  Oglądam ja sobie ten nieznany sport, jeden z poznanych fanów tłumaczy mi reguły (nieco pamiętałem), ale jedna rzecz mnie zaskoczyła kompletnie. Otóż oni mają w tym „jaju” coś, o co walczy się w piłce nożnej bezskutecznie. Mają podgląd wideo dla sędziów w sytuacjach spornych. Do woli! No i sędzia, który przerywał mecz co chwila (gdy padali) - wciąż i wciąż życzył sobie powtórek, a jedna trwała z pięć minut i z kilkunastu kamer oczywiście.
  Mecz zrobił się długi jak tasiemiec, i gdy pomyślałem, że te futbolowe, które i tak są długie i nużące (te 0 21 zwłaszcza), kończyłyby się następnego dnia! Nie, nikt nie namówi mnie na popieranie takiej nowinki, już wolę te kłótnie przez lata czy gol był, czy nie było. I pomijam już fakt, że przy technice ten sport wygląda całkiem inaczej i gorsze ma tempo niż granie w Rugby czy gdzieś na przedmieściach Auckland. Technika - jak dla mnie - ten sport zaczęła zabijać.

  Ale - że całkiem nie wszystko nie musi mnie się nie podobać - zachwycił mnie niedzielny mecz Polaków w tenisa. Nie, nie dlatego że dał awans do Grupy Światowej po dekadach, bo wciąż niej pełno rywali i wszyscy mocniejsi. Ale dlatego, że widziałem entuzjazm, jaki wzbudziła wygrana Przysiężnego. Otóż w górę zaczęli go podrzucać Matkowski z Janowiczem, obaj zgarniający sporo kasy w turniejach ATP. A tu za darmoszkę, dla Polski i naszej Flagi, którą dumnie pan Michał pokazywał, jakby wygrał Wimbledon. Radość ludzi i hałaśliwy doping tam, gdzie wydawało się, iż rządzi tylko mamona. No naprawdę, sport wciąż chyba wychowuje najlepiej, by nie rzec, że to już forma uczenia patriotyzmu ostatnia.

  Ale lekcja dla mnie numer 3 - skomplikowana i też z niedzieli. Ruch świętował 80-lecie stadionu. I co ciekawe, klub, który powstał dla obrony polskości na Śląsku, a pierwsze buty piłkarskie dostał od Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, świętował barwy nie biało-czerwone, tylko żółto-niebieskie, Śląska, a na transparentach kibice podkreślali, że są Narodem Śląskim (znaczy się mamy własną Katalonię, acz niefutbolową) i w ogóle Oberschlesien. No, do tego dorzucili też długi napis: „stop islamizacji”, ale że to widnieje na każdym polskim stadionie - już wrażenia nie robiło. Czy z tej lekcji nr 3 coś wynika? Ano tylko tyle, że przy sporcie bez przerwy ktoś dłubie - rzadko natomiast jest to trening, trening i wyniki.

  Ruch nie był już mistrzem Polski ponad ćwierć wieku, jego długi są typowo polskie, stadion wygląda jak osiedlowy, poziom też. Niedaleki Stadion Śląski mało się nie zawalił przy budowie dachu i do niczego się dziś nie nadaje (ale przy Cichej reklamują polską stal z Huty Łabędy, ciekawe, czy to ta sama). Z Legią przegrał u siebie 1:4, choć Legia nie wygrywa z nikim. I tak mi się zdaje, że ktoś tam wszystko, ale to wszystko, robi od niewłaściwej strony. Jak w tym rugby.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo