Menu Region

Ołtarz z Dzierżoniowa pojedzie do Ziemi Świętej

Ołtarz z Dzierżoniowa pojedzie do Ziemi Świętej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Małgorzata Moczulska

Prześlij Drukuj
Dziś papież Benedykt XVI poświęci w Watykanie ołtarz noszący nazwę "Niebiańska Jerozolima". Za miesiąc stanie on w jednej z kaplic składających się na Drogę Krzyżową w Ziemi Świętej.
To niezwykłe dzieło wyszło spod rąk złotnika i bursztynnika Mariusza Drapikowskiego. Artysta mieszka w Dzierżoniowie, małym miasteczku na Dolnym Śląsku. Prace trwały ponad rok, pomagali mu studenci Akademii Sztuk Pięknych z całej Polski.

- Ołtarz ma charakter bramy tryptyku i przeznaczony jest do adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju dla Ziemi Świętej i całego świata - mówi Drapikowski.
Jeszcze kilka dni temu ołtarz stał w sanktuarium w Krzeszowie. Ci, którzy go widzieli, nie kryją, że zapiera dech w piersiach.

- Emanuje od niego jakaś magia - mówi Maria Tarnowska ze Świdnicy i dodaje, że dzieło dosłownie i w przenośni rzuca na kolana.

Całość o wymiarach 2,5 na 5 metrów waży półtorej tony. Drzwi tryptyku są wykonane z brązu, zdobiona przede wszystkim bursztynem. Są też perły, kryształ górski oraz krzemień pasiasty, który występuje wyłącznie w Polsce.

Monstrancja, która znajduje się w ołtarzu, zrobiona została z bursztynu, złota, srebra i tytanu. Jej ażurowa konstrukcja jest podświetlana. Gdy ołtarz jest otwarty - symbolizuje przejście ze Starego do Nowego Przymierza, z jednej rzeczywistości w drugą.

Zamknięty nawiązuje do stylu romańskiego i ukazuje ziemskie Jeruzalem. Na planie Grobu Bożego, w centralnej części reliefu przedstawiona jest postać ukrzyżowanego Chrystusa, u boku którego ukazany jest Jan Paweł II.
1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się