Menu Region

Kościół: Dziś światowy dzień środków społecznego przekazu

Kościół: Dziś światowy dzień środków społecznego przekazu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Nałęcz AIP

Prześlij Drukuj
Kościół: Dziś światowy dzień środków społecznego przekazu Kościół: Dziś światowy dzień środków społecznego przekazu

(© fot. Gregorio Borgia)

Zgodnie z wolą papieża Franciszka, obchodzony dziś w Polsce Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu skupia się na roli rodziny, która jest pierwszy miejscem, w którym człowiek „uczy się porozumiewać”.
„Media niekiedy mają tendencję do takiego przedstawiania rodziny, jakby to był abstrakcyjny model do przyjęcia lub odrzucenia, do obrony lub atakowania, a nie konkretna rzeczywistość, w której się żyje; albo jakby była czyjąś ideologią przeciwko ideologii kogoś innego, a nie miejscem, w którym wszyscy uczymy się, co to znaczy porozumiewać się w miłości otrzymywanej i dawanej” napisał w swoim orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu papież Franciszek.
Głowa Kościoła postanowiła, że punktem odniesienia tegorocznego święta będzie rodzina, co jest spójne z rozpoczynającym się w październiku synodem biskupów. Zdaniem papieża rodzina jest pierwszym miejscem, w którym człowiek „uczy się porozumiewać” oraz przebaczać, co jest „siłą komunikacji.

„Wyzwaniem, które dzisiaj staje przed nami, jest zatem nauczenie się na nowo opowiadania, a nie po prostu wytwarzania i konsumowania informacji. W tym właśnie kierunku popychają nas potężne i cenne środki współczesnego przekazu. Informacja jest ważna, ale nie wystarcza, bowiem zbyt często upraszcza, przeciwstawia sobie różnice i odmienne zapatrywania, zachęcając do opowiedzenia się po jednej lub drugiej stronie, zamiast dawać ogólny obraz sytuacji” pisze w swoim orędziu papież.

- Media pokazują to, co jest marginesem życia publicznego, a nie jego głównym nurtem, sądząc, że jest to pożądane przez odbiorców. Przez to obraz się wypacza. Nie pełnią misji, jaką jest kształtowanie duchowości i umysłów oraz świadomości odbiorców – powiedziała w rozmowie z dziennikarką Agencji Informacyjnej Polska Press była przewodnicząca Rady Etyki Mediów Magdalena Bajer. Jej zdaniem przyczyną takiego stanu rzeczy jest strach przed odebraniem takich działań jako narzucaniem własnej wizji świata, z którą odbiorcy mieli do czynienia w czasach PRL, lecz obecnie powinni porzucić ten sposób myślenia. - Za mało jest mądrej i głębokiej publicystyki, po której słuchacz może się nad słowami dziennikarza zastanowić, przeanalizować je i zgodzić się z nimi, lub też nie – stwierdziła w rozmowie z AIP Bajer.

48. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu jest obchodzony w Polsce w trzecią niedzielę września. Wydarzenie zostało zaproponowane przez Sobór Watykański II i po raz pierwszy wprowadzono je w niedzielę 7 maja 1967 r.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się