Menu Region

Amerykanie chcą

Amerykanie chcą usunąć dyktatora

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tim Reid, Jonathan Clayton "The Times"

Prześlij Drukuj
Barack Obama ma nowy pomysł na obalenie dyktatora Zimbabwe, Roberta Mugabe, dowiedział się "Times".
Amerykański prezydent prowadzi rozmowy o nowej strategii dyplomatycznej, która doprowadziłaby do wdrożenia sankcji ONZ przeciwko reżimowi w Zimbabwe.

Prezydent Obama i jego doradcy koncentrują się teraz na ponownym przedstawieniu Radzie Bezpieczeństwa ONZ problemu Zimbabwe. Amerykańska dyplomacja po raz pierwszy chce połączyć wysiłki z próbą nakłonienia Rosji i Chin, by nie blokowały inicjatywy.

Z wypowiedzi jednego z doradców uczestniczących w rozmowach wynika, że Barack Obama chce doprowadzić do wdrożenia "znacznych" sankcji przeciwko temu krajowi, w tym zakazu handlu bronią i zagranicznych inwestycji. Amerykanie chcą, by ONZ nałożyła restrykcje na zdecydowanie większą grupę działaczy rządzącej partii ZANU-PF.

Waszyngton liczy, że takie działania odsuną definitywnie od władzy dyktatora Mugabe. W lipcu ubiegłego roku, kiedy prezydent Mugabe został oskarżony o sfałszowanie wyborów, Chiny i Rosja, które ze względów finansowych interesują się Zimbabwe, zawetowały rezolucję ONZ.

Obama i jego doradcy są przekonani, że rosnące zaniepokojenie międzynarodowej opinii publicznej wobec tragicznej sytuacji w Zimbabwe, w tym szalejącej tam epidemii cholery, pomoże przekonać Pekin i Moskwę, by tym razem w sprawie sankcji co najmniej wstrzymały się od głosu.

W naciskach na Chiny i Rosję pomoże Wielka Brytania i Francja. - Jeśli uzyskamy choćby wstrzymanie się od głosu, to już będzie to zwycięstwo - mówi jeden z współpracowników Obamy.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się